Saturday, April 20, 2024
HomeHungarianToyota collection – Európa legátfogóbb Toyota gyűjteménye

Toyota collection – Európa legátfogóbb Toyota gyűjteménye

A Techno Classica felé menet sikerült egy újabb érdekes programot találni, amely szépen kitöltötte a nyitónap üres délelőttjét.Tavaly nagyon tartalmasan töltöttem el egy-két órát a düsseldorfi Classic Remise-ben, de szerettem volna valami új helyet felfedezni. Kapóra jött ezért, hogy nem sokkal korábban avatták fel a Toyota Gyűjteményt a Toyota Deutschland kölni főhadiszállásán (hivatalos oldala az alábbi linken érhető el).

A gyűjtemény a nevéhez híven nem egy gyári múzeum, hanem egy német Toyota-rajongó privát gyűjteménye, amelyet a gyűjtő halála után a Toyota Deutschand mentett meg az enyészettől.

A kölni telephely a németországi importőri központ és egyben a Toyota sportrészlegének főhadiszállása, ami viszont annyira sem nyilvános, mint a gyűjtemény. Miután a céges teniszcsarnokot sikerült átalakítani és felkészíteni, a gyűjtemény külön foglalásra fogad látogatócsoportokat, a Mazda múzeummal ellentétben azonban nincs állandó fogadóórája.

Sem nyitva tartása, mint megtapasztaltuk, mert a megbeszélt időpontban nem találtunk senkit, mint kiderült, a főbejáratnál kellett volna találkozunk egy Toyota sajtóssal, aki a várakoztatásért cserébe egy kimerítő tárlatvezetést tartott nekünk és bizony rengeteg érdekes történetet mesélt az autókról.

A gyűjteményt aktívan menedzselik, amit megtartottak, ha kell kölcsönadják rendezvényekre, csereberélnek és vadásznak újabb modellekre, miközben összehangolják a restaurálást más Toyota központokkal, mint a kontinens egyik legkomolyabb Toyota-gyűjteményével bíró Louwman Múzeummal.

A gyűjtemény a honlap tanulsága szerint a Passaui Peter Pichert Toyota Múzeum legjavát tartalmazza. Peter Pichert, Németország egyik legelső Toyota márkakereskedője, és élete végiéig a márka nagy rajongója volt. Az osztrák határ mellett 1994-ben nyitotta meg a világ legnagyobb Japánon kívüli Toyota -múzeumát, a márka történetének több mint 100 mérföldkő jelentőségű modelljével. A gyűjtő 2016-ban bekövetkezett halála után a Toyota Deutschland GmbH átvette a gyűjtemény legfontosabb darabjait, hogy ne széledjen szét a nyáj.

A kölni székhely azóta igyekszik gondozni a gyűjteményt, amelyet megerősítettek pár versenyautóval amit az utca túloldalán található sportrészlegtől gurítottak át.

Kezdem is ezzel, mert a bejárat mellett nehéz nem észre venni a fokozott spoilerveszélyt a jobbszélen. Az első autó a tornasorban Toyota szépreményű (de végül Tommi Makinen zsenialitása által megcsorbítva csak konstruktőri bajnoki címeket begyűjtő) Corolla WRC-je (apró felesleges infó, Makinen vezeti most a Toyota WRC programját).

A kocsi elvileg Sainz szolgálati autója, de nincs betörve a hátsó ablaka (ultragonosz szmájli). Mellette két Le Mans versenyautó parkol, végül Schumacher (a kisebbik) és Trulli F1-es torpedója (a két pilóta szignózótt is egy Celicát).

A kordon célja amúgy, hogy a látogatók lehetőleg ne zúzzák le az autókat, de kellő körültekintéssel üléspróbát sikerült venni mindkét Le Mans-ban (azért a fotókat inkább „hovering hand” módban csináltam).

A másik oldalon egy sor unalmas Corolla áll, amelyektől valszeg akkor sem szabadulnának ha akarnának (gonosz szmájli), a terem jobb szélén pedig a 60-as évek jellegzetes amerikai és európai modelljei alkotnak meglehetősen éles kontrasztot. Betettem pár képet a belsőkről, lenyűgöző egyik másik autó állapota, mintha még ki sem gurult volna a szalonból.

A csarnok másik odalán akad még pár érdekes autó ebből a korból, amelyek egyébként a gyűjtő vagy családja személyes kedvencei voltak.

A csarnok (épp igazoltan távol, pont Essenben lévő) koronaékszerét, a 2000GT-t ábrázoló órásplakát előtt parkol egy sor terepjáró és haszonjármű.

Tárlatvezetőnk készséggel nyittatta ki a jobb szélen parkoló Land Cruisert, amelynek restaurálása a magyar szaktudást dicséri.

Csernák István, Petróczy Ferenc, farkas Nándi és Badics Tibor szignózta a plakettet, ha olvassák a posztot, az 1989-es Landi ezúton is üdvözli „apukáit” : ).

A sorban akad még egy érdekes L-Cruiser, amelyet Roger Moore birtokolt saját használatra (az Esseni Volvo stand is arról árulkodott, hogy Moore nagyon jó ízléssel válogatta össze az autóit).

A terem közepén a modern kor Toyotái várják az érdeklődőket, személyes kedvenceim a bukólámpás Celica és a sirályszárnyas (jobbkormányos, Európában sosem árult) Sera.

A bevezetést megelőzően tesztelt  ős-Prius vagy a régebbi Suprák se, lebecsülendő darabok. Az utolsó Supra ritkasága mellett a gyűjtői példányok elszállt áraival is elejt veszi, hogy bekerüljön a gyűjteménybe.

A Toyota gyűjtemény mindenképpen tartalmas órákat biztosít az autók és letűnt korok iránt fogékony érdeklődőknek. Bár a külsőségekben a Gyűjtemény picit elmarad (még) a Mazdától (is), de cserében a Toyota Motorsport pár érdekes darabbal egészítette ki.

A másik Toyota-„szívcsakra” a Louwman jóval kevesebb, de sokkal érdekesebb Toyotával rendelkezik (kiegészítve Toyoda-szan íróasztalával a világ legrégebbi Toyotájának felkutatásáért).

Én személy szerint bátorítanám a központot, hogy támogassa meg pár gyári érdekességgel a gyűjteményt, mert ezzel már komoly múzeumot lehetne létrehozni. A poszt aktualitását adja, hogy a gyűjtemény szombaton nyitja meg kapuit a széleskörű nyilvánosság előtt (a német nyelvű sajtóanyag az alábbi linken érhető el).

The Editor
The Editor
A non-partisan yet active car-maniac.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -

Latest articles

Recent Comments

Christopher Robson on Hypercars in Maranello
The Editor on XC60 speed
The Editor on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed