Wednesday, January 22, 2025
HomeHungarianÉlménybeszámoló és gyakorlati tanácsok a Párizsi Autószalonra

Élménybeszámoló és gyakorlati tanácsok a Párizsi Autószalonra

A múltkori élőblog után íme egy beszámoló és pár gyakorlati tanács azoknak akik az elkövetkező két hétben el szeretnének látogatni a Párizsi Autószalonra.

Nyitvatartás, megközelítés

A Párizsi Autószalon Október 1-jén (szombaton) nyitja meg kapuit a nyilvánosság előtt és Október 16-ig (vasárnapig) várja a látogatókat. Hivatalos oldala ezen a linken érhető el. Minden nap 10.00-kor nyitnak és viszonylag későn (este 20.00-kor) zárnak, de vannak éjszakai műszakok is: október 6-án és 13-án csütörtökön valamint október 7-én és 14-én pénteken este 22:00-ikor zárnak. Hasznos megjegyezni, hogy  a sztahanovista szervezők rendszeresen a látogatórekordokkal jönnek, ami a látogatók számára kevésbé szórakoztató. Célszerű hétköznap menni, hogy lehetősége legyen kipróbálni a rengeteg interaktív programot.

plan-ge_ne_ral-mondial-2016-le_gendes-1024x724.jpg 

A helyszín a város szélén található vásárváros (Expo), a Porte de Versailles metrómegállónál. Autóval érkezőket bőséges parkolóház várja (bár hétvégén még nem próbáltam megállni ott), de azért ez a kép érzékelteti, hogy mire számítsunk a franciáktól parkolás tekintetében,

1_img_0890.JPG

A több körgyűrűvel körbevett 12 milliós metropolisz a francia autósokkal megfejelve nem kis kihívás elé állíthatja az egyszerű helyzetekhez szokott magyar autóst (kedvencem az egymás fölött megépített 2 db egyenként is többsávos körforgalom, minden navigációs rendszer rémálma). Kis érzékeltetés, péntek reggel a tucat kilométer a körgyűrűn kb egy óránkba telt, és este is ennyit vesztettünk a városból kifelé menet.

parkingmap.jpg

A továbbiakban inkább a azokat a standokat fogom kiemelni, ahonnan ritka autók emlékével és különleges élményekkel távozhat a látogató, de ebbe a posztba csak két pavilon fért be a négyből.

A 4. csarnokban a két gigászi konszern nézn egymással farkasszemet. Elnézve az arányokat (alapterület, márkák száma), nem lett volna kérdés hogy melyikhez megyek nagyobb várakozásokkal. Az eredmény mégsem igazolta az elképzeléseimet.

1_mondial-2016-pavillon-4-090716-v8.png

A Toyota egy rendkívül szórakoztató és színvonalas standdal készült (csak bírja az ember kivárni, míg sorra kerül): beülős szimulátor FT86, szintén beülős félbevágott Le Mans prototípus (igazi csapda, bekászálódni még lehet, ki már kevésbé) futurisztikus űrautók és egy valódi európai premier a Yaris WRC részéről. Annál kevésbé értem hogy miért túráztatták a szalon előtt pár héttel körbe a Toyota új üdvöskéjét a CHR-t. Az a kocsi épp annyira zseniálisan kretén, mint ahogy a fotókon kinéz, ugyanakkor mégis hoz minden elvárhatót a forma és a minőség terén. Ez modell megfordíthatja az Európában döglődő tömeggyártó szerencséjét.

Az egyetlen bibi az, hogy az új modellsor mellett teljesen joggal mellőzték a haldokló európai Toyota palettát, az Avensis vagy a Rav4 fel sem tűnt, ha esetleg ki volt állítva, de szerintem el sem hozták.

A Toyota mellett felállított Lexus stand szép, de nem vonja be annyira a látogatót (a hosztesszek hátul kivágott dresszén kívül). Fő helyen az új UX tanulmány, egy nagyon helyes, a kameráknak valódi Mona Lisa mosolyt produkáló japán hölggyel.

Amennyire kellemes meglepetés volt a  Toyota csoport standja, annyira csalódás a VW-csoport birodalma, a lehetőségekhez képest. A francia Bugatti márka hazai pályán jelentett hiányzást, pedig pár hónapja a Retromobile-on komoly standjuk volt. Az Audi standja nem volt rossz, de messze elmaradt az IAA-tól, sehol egy futurisztikus tanulmány, vagy szupersportkocsi, a Porsche még Brüsszelbe is komolyabb autókat hoz Januárban. A Skoda kedves hosztesszekkel és gyereksarokkal, a Seat látványos VR standdal, Ateca-különszalonnal de komoly modellek nélkül próbálta felhívni a figyelmet.

Az 5. pavilon a prémiummárkák rangadójának adott otthont.

mondial-2016-pavillon-5-090716-v7_n2.pngA kétszintes prémiumtúltengés darálójába csöppent mintegy lelkes amatőrök klubjaként a Ssangyong, akik képesek voltak a kellemes fehér alapon virító stand közepére egy fehér SUV-ot állítani (fura zöld LCD rendszámtáblával (????), érhetlenül gagyi fellépővel, amit csak akkor bocsátanám meg, ha valami motorosan kitolható korcsolyává vagy lézerpuskává alakítható lenne). Legalább az elegáns sötét ruhás mediterrán hosztesszek láthatóak voltak. :). Sajnos ebben a környezetben a Smart és az Opel sem szólt akkorát, pedig utóbbi még próbálkozott is,

A pavilon legkomolyabb standján a Mercedes inkább a szemnek kínál sokat, de ezen a téren mindent belead. A kiállított hibrid hajtáslánc-sorozat az ázsiai mérnökemberek legszexibb fotótémája volt, mellette egy diszkrétebb premier (E Klasse terepkombija), és egy új EQ modellsorozat bejelentése generált a szokásosnál is nagyobb sajtóvisszhangot. És mellesleg ők villantották a szalon legdögösebb tanulmányát, kár hogy nem Párizsban került sor a Maybach-kupé premierére. (Amúgy meglepően diszkrét helyet találtak a falon (!) az F1 autónak, mintha lenne valami szégyellni valója a Márkának) Ezek ellett egy sor szériamodell hibridváltozatát állították ki, persze a fő időveszteséget a V8-as kupékra várakozás fogja kitölteni.

Az emeleten reprezentált az Infiniti, amely a műszaki platformok mellett a stand elhelyezkedésében is egyre közelebb kerül a Mercedeshez. Szerintem hozták a kötelezőt, egy új tanulmánnyal amit én elsőre észre sem vettem. A reflektorfénybe állított tanulmány ugyanis nem a QX30 concept, hanem egy újabb és nagyobb modell, valószínűleg a QX50 utódának előfutára, mert így első pillantásra a QX70-hez túl kicsi lenne… Szerintem a tanulmány újdonság-erején túl annyira sokat ne várjon a standtól a látogató…

A pavilon egy jelentős részét foglalta el a Jaguar Land Rover márkák közös standja.A fő attrakció a Párizsban debütáló Discovery, amelyet az indiaiak által pénzelt brit márkacsoport a konkurencia mérnökeinek kedvéért félbe vágva is bemutatott. Az installáció macskás fele az impozáns utcai autókon kívül két látványossággal is készült (premier híján kellett is): a frissebb műszaki megoldásokat egy holografikus vetítőn mutatták, másrészt villantottak egy Formula-E autót a sarokban (megint függőlegesen felállítva).

A pavilon alsó szintjét a BMW csoport foglalta el. Ez esetben is igaz, hogy közel sem állt a márka jelenléte az frankfurti IAA szintjén. Persze láthatunk sok dögös szériaautót a szinte minden keresletet kielégíteni kívánó prémiumgyártótól, senki se gondolja, hogy nem lesz ott a stand a legjobbak között, ráadásul egy fontosabb új koncepciót is itt csodálhattunk meg először, mindazonáltal ez a felhozatal nagyjából a brüsszeli szalon BMW standját idézi méretben és tudásban. Az X2 amúgy tényleg dögös lett, bár nem értem miben más, mint az X1…

Ez eddig nagyjából a kiállítás fele, de bőven akadt még látnivaló a nagycsarnokban, ahol a hazai márkák igyekeztek kitenni magukért, és még három kisebb pavilonban, ahol a filmekből ismert verdák (nem csak szó szerint) valamint az ázsiai márkák képviseltették magukat.

A két óriáscég és a prémiumgyártók pavilonjai után egy tekintélyes séta árán juthatunk el a hazai gyártók pavilonjába. Az 1. Pavilon a vásárváros legnagyobb csarnoka, amely tavasszal a Retromobile-nak is helyt adott, és valóban hatalmas.

mondial-2016-pavillon-1-090916-v12.png

Nyilván a hazai gyártóknak itt különösen ki kell tenniük magukért, de azért olyan látványos dolgokat, mint a frankfurti Mercedes-pavilon vagy az Audi Agora-épülete ne várjunk.Nem találunk emeleteket vagy a stand fölött furikázó autókat. A Renault tulajdonképpen nem és készült külön standdal, csak egy nagyon látványos tanulmánnyal, amelyet körbepakolt nem túl látványos, fehér színű Renault modellekkel. Mindezt megfejelve a sokadszor elsütött pszichedelikus lampionokkal. Ennyit a hazai pályáról… A Renault mellett eleve nem a Daciatól várnánk a becsület megmentését, nem is fogják megmenteni :). Az Infinitit beeresztették a ketrecbunyóba az 5. sz. prémiumpavilonban egy kisebb installácóval. Marad a Nissan, hogy megmentse a mundér becsületét…A  japánok pedig villantották a szokásos sportkocsikínálatot: GTR és 370z (az a kupé még mindig hátborzongatóan dögös, pláne hogy árban egy 2es BMW szintjén mozog), többféle kivitelben. És persze az új Micra, mint a márka egyik nagy eladást produkáló új reménysége.

A Renault után a PSA minden szempontból felkészültebb képet mutatott, tanulmányokkal, fontos premierekkel márkánként három eltérő, és külön is kellemes dizájnnal. A Peugeot két fontos modellel érkezett, a 3008 és a nagy testvére szerintem sokkal jobb piaci fogadtatásra számíthat, mint a maradék eladókért véres bozótharcra kényszerített “tömegmodelljeik”. A tanulmánymodelljük nem akkora durranás, de a sportsikereket szállító tereprallye és rallyecross autók nagyon szépen festenek (Loeb neve amúgy is garancia a sikerre). Külön pacsi a kiállított motorokért, az 1.6 HDI kétszer is megfordult a garázsomban valamilyen reinkarnációban. 

A Citroen egy utánozhatatlanul otthonos standdal készült, amelynek sarokköve az emelvényen forgó CXpererience, az új WRC autó, és a szalonon debütáló C3.

Nem először tapasztalom, hogy a DS márka modellpaletta nélkül is remek standokat tud összehozni, anélkül, hogy konkrétan autókat is kínálna. D(a)S Automobile : ), ezúttal egy dögös szuper-sportkocsinak látszó tárgyat is begurított, és a falon ott virított egy DS feliratú Formula E autó. És ha DS autód lenne esetleg (mondjuk ez még Párizsban sem nagy kockázat), akkor varrnak neked egy bőr autókulcs-intarziát. 

Ez prémium-pavilonban tapasztalt, távolból  állkeresős élményt kínálja sokkal töményebben elegyítve a Ferrari stand. Azon kellően jól öltözött látogatók, akik bebocsátást nyernek a földi paradicsom eme pár négyzetméterébe, közelről is megcsodálhatják a világ egyik legdrágább szuper.sportkocsiját, a LaFerrari Apertát.

A Fiat márka már jó ideje nem fejleszt autókat, csak átvesz másoktól, szégyen hogy mivé silányította Sergio Marchione. A Fiat stand legnagyobb dobása a rendkívül csábos Riva Edition a Fiat egyetlen használható modelljéből, az 500-asból, amit a standon egy impozáns Riva motorcsónak tesz teljessé. Sajnos a Chrysler csoport maradéka sem hat annyira igényesnek, mint inkább szokatlannak. Üdítő kivétel ez alól az Alfa Romeo márka amely továbbra is produkál saját modelleket. Az új Giulia és 4C mellett a standjuk a látványosan szenvedő hosztesszekről is nevezetes lehet. Szerintem a nap vége felé már bárkinek a telefonszámát eltették volna csak vigyék el őket onnan. 🙂

Az 1-es és a 3-as pavilonban is kapott helyet a Coys aukciós ház. Standnak azért nem nevezném, amikor egy kordonnal elkerített helyre begurítanak pár értékes régi autót. Sajnos a Retromobile ebben is sokkal több volt, nemcsak mennyiségben de minőségben is. Persze volt minden fontos márkától valami, de azért aki komoly oldtimer-rendezvényt keres az talál jobbat, erről jut eszembe, pár hét múlva itt az Interclassics Brussels.

A 3. pavilonban leginkább ázsiai márkák képviseltették magukat.Én valahogy itt sem éreztem az átütő látványvilágot. Ennél jobb Honda standokat látok országos kiállításokon, a Mitsubishinek nincsenek utcai autói, a Hyundai készült egyedül igazán kiegyensúlyozott standdal a pavilon végében, de szerintem addigra sokan visszafordulnak.

mondial-2016-pavillon-3-090716-v9.png

A Honda Civic európai változata itt ünnepelte a premierjét. Ez a kocsi élőben sem szebb, kicsit sem. Kár mert az előző egész jól valósította meg az azt megelőző “UFO” Civic által megkezdett formanyelvet. Stílusról nem akarok vitatkozni, de aggaszt az a katyvasz, amiben a formai elemek random kerülnek egymás mellé, és ilyenkor nem tudok elvonatkoztatni attól, hogy a mérnökök sem vezetője sem tartotta jobban a kezében a projektet. Hogy a Hondánál tudnak formatevervezni is, azt a Honda részleg közepén parkoló NSX mutatja. Az NSX-et az első (zseniális) teaser reklámja óta követem, és kívül belül azt az összeszedettséget mutatja, amit egy Hondától (vagy akár “a” sztereotip japán autótól) elvárnék. Mellesleg, ez volt az első autó mihez várni kellett a sajtónapon hogy beülhessek. Szerintem a nyilvános napon ide érdemes ellátogatni, már csak a Formula 1 autó miatt is. 

A Honda mögött a Mitsubishi standja rendezkedett be. A két tanulmány látványos, de azért a DS konkrét utcai modellek nélkül is jobb standot hoz össze. Vicces hogy az emelkedőre tett tanulmányt ipari hófogóval, szögekkel és ékekkel is rögzítették. Ennyit a 4WD rendszer talajfogásának érzékeltetéséről… 🙂 

A pavilon legjobb standját a Hyundai Kia produkálta, modern és szemrevaló utcai modellek, műszaki csemegék, mint a hibrid hajtáslánc, izgalmas VR sisakos szimulátor és a szalon legszebb hosztessze.

Nehéz belőni a rangsoron a filmes autókat bemutató 8. csarnokot, de mindenképpen érdemes benézni. Sajnos van benne egy jó adag franciás marhaság (pl a full fekete háttér, a poénnak szánt, de a fényképezést ellehetetlenítő filmes reflektorok), de azért elég jó listát sikerült összehozni.

mondial-2016-pavillon-8-090916-v3.png

Szellemirtók, KITT, Fast and the Furious, Fantomas és Mr Bond, hogy csak párat említsek. A kocsik előtt van leírás, de a sötét háttér helyett jó lett volna (mint a Steve McQueenes poszterek a Le Mans-hoz).

Külön kívánságra egy kép a Delorean belsejéről, a Doki kedvéért… 🙂

11_img_20160930_132409.jpg

A teljes listáért nagyban katt:

4_liste_cinema.jpg Nem írok külön beszámolót a kisebb szakmai standokat tömörítő 2. pavilonról (nehéz megúszni, ha a esőben száraz lábbal akarunk eljutni az 1. pavilonba). Nem szabad azonban lebecsülni méretük alapján, néha az autóipari standokon néha több interaktivitás fedezhető fel, mint az autógyáraknál.

mondial-2016-pavillon-2_2.jpg 

Sajtónapon nagyon jó buli a Párizsi Autószalon, de ez keveseknek adatik meg. A Mondialon hagyományos tömegnyomorra tekintettel, én nem ajánlom az olvasónak hogy ezért a programért elbumszlizzon Párizsig. Az oldtimer-ritkaságok rajongói még az állandó tárlatokkal is jobban járnak, ekkora BMW gyűjteményt pedig bármelyik ország vezérképviselete képes felmutatni. A hazai gyártók közül a Renault egyáltalán nem tett ki magáért, az Alpine teljesen távol maradt. A PSA kicsit jobban megerőltette magát de a német márkák csak a kötelezőt adták bele. Ellenben Volvo Ford vagy a Mazda kint sem volt.

The Editor
The Editor
A non-partisan yet active car-maniac.
- Advertisment -

Latest articles

Recent Comments

Christopher Robson on Hypercars in Maranello
The Editor on XC60 speed
The Editor on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed