Thursday, December 19, 2024
HomeHungarianA Schumacher Gyűjtemény – időutazás a legnagyobb F-1 legenda nyomában

A Schumacher Gyűjtemény – időutazás a legnagyobb F-1 legenda nyomában

Júliusban elzarándokoltam a nemrég felavatott Schumacher-gyűjteményhez, amely a kölni Motorworld nagycsarnokában kapott helyet.

Lassan öt év telt el az óta, hogy a minden létező rekordot megdöntő (és a legfontosabbakat továbbra is magának tudó) legenda visszavonult, és csak kicsit kevesebb időt telt el teljes bizonytalanságban, hogy látjuk-e valaha ismét autót (vagy bármit) vezetni. Öt év rengeteg idő a motorsportban, és a mai fiatalok aligha értik, hogy a világ mennyire más volt 20 éve. Ez a kiállítás remek alkalom arra, hogy felidőzzük a rekorder életművét.

Az új kiállítást a kölni Motorworld Rheinland épületében állították ki, egy felújított repülőtéri kiszolgáló épületben (a gyűjteménynek igen látványos saját honlapja van).

A Motorworld egy oldtimerekre és luxusautókra szakosodott kereskedés és szolgáltatóközpont, tele klasszikus és modern ritkaságokkal, luxusautókkal és kerékpárokkal, Németországban pedig egész hálózatot tart fenn.

A Motorworld kölni központjában a Schumacher Gyűjtemény mellett specialisták, kiegészítők, és persze étterem várja  a látogatókat, egyúttal látványos üvegdobozokat kínál az egzotikus magánjárművek számára.

A gyűjtemény ingyenes, és a nyitvatartási ideje valóban nagyvonalú (tovább tart nyitva mint a bajor Mekik).

Talán az egy évvel ezelőtt a stuttgarti Motorworldben lőtt képekkel tudom a legjobban érzékeltetni, milyen lehet majd a befejezett kölni Rheinland, magánautókkal töltött üvegkalitkákkal és ügyfelekre váró szervízekkel és specialistákkal.

Talán a Schumacher Gyűjteménynek otthont adó főcsarnok áll a legközelebb a befejezéshez. A gyűjtemény 19 autóból áll, amelyek a gokartozástól a Mercedeses évekig Schumacher karrierjének minden szakaszát megidézik.

 

Az emeleten egy audiovizuális terem és emléktárgyak teszik teljessé a tárlatot, köztük kitüntetések, Michael boxbelépői, kesztyűi és sisakjai (mint a vörös paróka, amelyben a Ferrari (21 év után) első csapatbajnoki címét ünnepelte a pódiumon).

A kifejezetten Schumachernek szentelt szuvenírbolt dacára azért a fő attrakció a versenyautók impozáns felhozatala.

A kiállítás egy korai gokarttal valamint az 1988-as Formula-3 és a 1989-es Formula Forrd autókkal indít. Szigorúan véve a táralatot már a földszinten található C csoportos Mercedesé a kezdőrúgás.

A Mercedes a 1991-es idényben esélyt adott három fiatal német tehetségnek, közülük ketten (Schumacher és Frentzen) komoly karriert futottak be. A C csoportos Merci ma szemmel is igen látványos.

Az emeleten a két Formula autó csak felvezetés az első F-1 autókhoz, köztük az 1991-es zöld Jordanhez, amely az első esélyt adta a Schumacher számára, hogy az F-1-ben megvillantsa képességeit egy lenyűgöző hetedik rajtpozícióval.

Bár nem fejezte be az első F-1 versenyét kedvenc pályáján, az idény hátralévő részében csatlakozhatott a Benetton csapatához, amelynél egy háromszoros világbajnok csapattársa lett, és nem vallott szégyent mellette.

A következő a tornasorban az 1992-es Bendetton B191B, amely az összesítésben a pódiumra (a McLaren-es Senna elé) katapultálta és a meghozta első győzelmét (hol máshol, mint a kedvenc belga pályáján).

Az ezt követő a 1994. és 1995. évi Benettonok a „Schumi” első két bajnokságát képviselik. A 1994-es év az F1 modern korának egyik legtragikusabb éveként vonult be a történelemkönyvbe. Ayrton Senna és a Roland Ratzenberger tragikus halála jól mutatta a sport veszélyeit, de egy Senna kaliberű legenda hiánya rányomta a bélyegét Schumacher későbbi győzelmeire is.

Ezen időszakról számos történet mesél a videoszobában, ahol érdekes módon olyan „barátok” idézik fel emlékeiket mint Damon Hill és Jacques Villeneuve, akikkel Michael szó szerint „vállvetve” harcolt. Nehéz megmondani, hogy mennyit változtatott volna Schumacher dominanciáján a brazil legenda jelenléte.

Persze az is igaz, hogy 94 és 2004 között olyan zsenik győzelmeit ritkította Schumacher, mint Montoya, vagy Raikönnen. Schumacher 20 éves karrierje alatt Piquet-től és Sennától Villeneuve-ön és Hakkinenen át Alonsóig és Hamiltonig rengeteg nagyszerű pilótával megküzdött.

A kiállítás e részében a kakukktojás a 2010-es Mercedes MGP W01, amely a legsikeresebb F1 pilóta visszatérését jelentette két év kihagyás után, mellesleg a legkirályabb reklámmal.

A tényleges versenyeredmények azonban elmaradtak a várakozásoktól, noha az új gyári Mercedes istálló a bajnok Brawn csapat alapjain alakult újjá és vitte is magával a Meki motorfejlesztő részlegét. Akkor azonban nem látszott még az a domináns bajnok csapat amit ma megszoktunk.

A legerősebb emlékem az a jelenet, ahol a kicsúszott járgány vontatására várva, Schumacher ott maradt a roncs mellett, hogy a sajtó elől kitakarja a legfrissebb aerodinamikai fejlesztéseket a kocsin. Mennyire más jellem, mint a primadonna Alonso.

Mostantól kezdve vöröset látunk egy darabig, ugyanis Michael a bajnok Benettonból átváltott  a nehézségekkel küzdő Scuderia Ferrarihoz, amely akkoriban a világbajnok legendák (mint Prost és Mansell) temetője volt.

Schumacher és a sikerkovács csapat érkezése a Scuderia legsikeresebb időszakhoz vezetett. A kezdeti időszak azonban minden volt csak nem sétagalopp. Míg a Senna vagy Alonso mindig megkísérelte bebiztosítani székét az előző év bajnok csapatánál, Michael egy kockázatos játszámába kezdett, amelynek célja a jövő bajnokcsapatának felépítése, a Jean Todt által vezetett, Schumacher, Rory Byrn és Ross Brawn által alkotott álomcsapat révén.

Azonban a Ferrari az elején messze távol volt attól, amit kitűztek. A műszaki hibák és elégtelen teljesítmény kompenzálta Schumacher zsenialitását (az a pár győzelem, például Schumacher estorili vizes hajrája az F1 történetének legjobb versenyei közé tartozik), az ifjú kétszeres bajnok azonban kitartott a csapat mellett, mert ő sokkal több, volt mint csak egy pilóta.

 

Schumcher igazi csapatkapitányként a nehéz pillanatokban is folyamatosan motiválta a csapatot, amely át is billent a mélyponton a második közös szezonjukra. A 1997. évi szezon nagyon méltatlan befejezéséig Michael folyamatosan versenyben volt a bajnokságért.

A 2000-es évekre az erőfeszítések eredményesnek bizonyultak, és ez az év meghozta Schumacher a harmadik bajnoki címét (az elsőt piros mezben). A következő öt évben Michael, az F1 kábé minden lehetséges rekordját megdöntötte. Ugyanakkor az számos fiatal tehetség és a jövőbeni bajnok karrierjét csonkította meg.

A Villeneuve, a Montoya, Raikkönnen vagy Heidfeld eredményei bizonyosan másként festenének most. Persze itt nem csupán Schumacher rekordjairól van szó, voltak évek, amikor a Ferrari pilótái nyerte el szinte minden versenyt.

A kiállított autók között ott található mind a hét bajnoki címet hozó autó, számos emlékkel (köztük bajnoki kupával is), vagy a Scuderia összes tagja által aláírt piros szoborral, amellyel a csapat kívánt jobbulást  a 1999-es lábtörése után.

 

 

Először nem igazán értettem a szervezők helyszín-választását, de most, hogy megnézhettem, már kezdem érteni. Az elmúlt években több mint egy tucat nemzeti és márkamúzeumot látogattam meg, és gyakran filóztam azok gyengéin és erősségein.

A Schumacher-gyűjtemény széles márkafelhozatala (négy csapat, egy sor motorszállító), és az érintett időszak (azaz a közelmúlt) gyorsan kiütné a nemzeti (technikatörténeti) és márkamúzeumokat (vagy elidegenítené más márkákat, akik hozzájárultak a Schumacher rekordjaihoz).

A Motorworld modern és elegáns környezetet biztosít, és ideális helyen, Nyugat-Európa szívében fekszik (mellesleg közel található Michael szülővárosához). Aki szeretne tömbösíteni, max egy félóra autóval a Classic Remise és a Toyota Collection de van egy sor érdekesség nem messze, mint az esseni vásárváros, ahol a Techno Classicát és az Essen Motor Showt rendezik.

The Editor
The Editor
A non-partisan yet active car-maniac.
- Advertisment -

Latest articles

Recent Comments

Christopher Robson on Hypercars in Maranello
The Editor on XC60 speed
The Editor on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed