Sunday, December 22, 2024
HomeHungarianSpa Summer Classics 2016

Spa Summer Classics 2016

A 2016-os bakancslista projekt eddig egész jól haladt: sikerült kipipálni a legnagyobb oldtimer-kiállításokat, és lehetőségem volt pár kisebb rendezvényre is ellátogatni. Persze kimaradt jó pár neves kiállítás, de az ember ne legyen telhetetlen. A Retromobile és a Techno Classica valóban ámulatba ejtő standokkal kényeztette az érdeklődőket. A gyári alkatrészekkel tökéletesre restaurált autók és euróban is milliárdos gyűjtői ritkaságok között az ember egyre kevesebb esélyt lát azonban arra, hogy tovább emelje az ingerküszöbét. A többi regionális börzén már csak legyint az ember a 911 Targákra és a  Ferrari Dinókra, az olyan hétköznapi tömegmodellekről, mint a “bébi-merci” 190E, nem is beszélve.

Nekem úgy tűnt, a nagy autó-kiállítások mellett a szervezők még két dolgot tehetnek, ha szeretnék szórakoztatóbbá tenni a rendezvényüket: az első esetben a statikus diorámák és standok helyett némi akcióval és szépségversenyekkel visznek életet a rendezvénybe (Concours d’Elegance). Ennek vannak egészen sajátos változatai is mint a Goodwood Festival of Speed. A másik esetben klasszikus oldtimer-versenyeket rendeznek, ahol természetes környezetben csodálhatjuk meg a letűnt korok sportkocsijait és versenyautóit.

1_gif_dutch_classic_spa.gif

A Spa Summer Classics ez utóbbiak közé tartozik. Évente többször is rendeznek oldtimer versenyeket a Spa-Francorchamps pályán, és bár a Spa Summer Classics nem tartozik a legautentikusabb oldtimer-versenyek közé, nagyon is megéri ellátogatni. Mondjuk a Le Mans Classics előtt két héttel kell is valami extrát nyújtani eredetiségben. A Spa Summer Classics pont az amatőrségében eredeti. Pont ez a lazaság adja a rendezvény báját: a paroklóban a legendás Alfa GTV, a Ford GT40 és a Fisker Karma simán megfér egymás mellett, és az főversenyen az Oldtimer Firebird egy Espirit V8-assal és két Trabanttal küzd a nézők figyelméért, miközben Lotus Super7-ek körözik le őket.

Ez a laza stílus pedig számomra nagyon pozitívan jött át: egyrészt a kicsit avittas infrastruktúra kellő hangulatot ad a klasszikus versenyautóknak, másrészt a gyér részvétel miatt olyan helyekre is be tud lógni az ember, amiről F1 hétvégéjén nem is álmodhatna. A legjobb futamokat a célegyenes feletti bárból nézhettük végig néhány kéteurós ital elfogyasztásáért cserében. Egy ilyen mutatvány Augusztus végén legfeljebb az F1 csapatfőnöknek adatik meg. Aki nem ismerné a pályát: ez az a pont ahonnan egyszerre látható az Eau Rouge emelkedője, a célegyenes előtti Chicane, és a célegyenes maga.

Kis rosszmájúsággal ezt mondanám, hogy a rendezvény közönségének jelentős részét a versenyzők szülei és családja teszik ki. Talán ezért sem szólt senki ránk, amikor a boxokban, vagy a pitlane-nél ólálkodtunk. Sőt, simán belógtunk arra a részre ahol a táblákat dugják egy résen a köradatokkal. Mi most a mobilt toltuk ki, hogy fotózzunk. Olyan közel, hogy az elsuhanó autók keltette menetszél majdnem kiütötte a kezemből a mobilt.

A Spa-Francorchamps amúgy valóban legendás pálya, nagy múltú és különleges, izgalmas kanyarokkal, mint az Eau Rouge.

4_spa-francorchamps_of_belgium.jpg

Apropó, Eau rouge. Ha valakinek bármi kétsége lenne a fura név eredetét illetően, itt egy szemléltető fotó a patakról. Egyébként a patak mentén, a pálya alatt fúrt alagúton lehet megközelíteni a versenyinfrastruktúrát (mint a pitlane, a boxok és az ott készülő versenyzők és a lakókocsiknak kialakított parkoló).

4_img_20160626_131152.jpg

A program amúgy eléggé teljes, 3 nap időmérővel, edzésekkel és versenyekkel, sok olyan versenyszámmal, amelyekről eddig nem hallottam.

4_spa_summer_classic_timetable_2016.jpg

Az első futam amiről nem maradtunk le, az a Porsche kupa volt. Utólag bele gondolva ez volt az egyik legjobb rendezvény. A kritérium elég egyszerű volt: a Stuttgarti sportkocsi-gyár modelljeivel lehet csak indulni (íme a Porsche Club Historic Challenge hivatalos oldala, a képek egy része is onnan származik).

Amúgy kifejezetten tarka mezőnyt hoztak össze az évjáratok és modellek tekintetében:  éppúgy előfordult orrmotoros 968 CS (nagyon stílusos narancssárga mintás fekete festéssel), mint 928asok vagy 911 Turbók, meg persze 911-esek minden generációból.

Ezt követte a holland NK HTGT kupa betétversenye (a teljes neve sem barátságosabb: Nederlands Kampioenschap Historische Toerwagens & GT’s). Itt aztán mindenféle járgány előfordult, Miniktől a Stingray Corvette-en át az A110 Alpine-okig. Azt hiszem ezen a futamon sikerült a leglátványosabban leépíteni az egyik autót.

Mellesleg itt készültek a legjobb pitlane melletti képek…

Ezt követte egy formulaautós csalamádé (Monoposto / F3 Kupa), amelynek koncepcióját megint nehezen értettem: volt amelyiken volt szárny, volt amelyiken nem, a mindenféle mérető és korú formula-autók kuszaságában nekünk nem sikerült rendszert találni…

A következő fogás a Super7 Cup, amely talán a leglátványosabb meccseket ígérte.

És igéretét alapjában véve be is váltotta… 🙂

A következő UPS4ALL versenyszámban kezdtem elveszteni a fonalat, mert elég nehéz volt megállapítani, hogy mi alapján került egy versenyszámra a sok Porsche vagy Alpine a Volvo 440-essel és a Trabantokkal.

A látvány azonban gyorsan feledtette a kérdéseket…

Igazán ínyenc (és ráérő) olvasóknak melegen ajánlom az alábbi fedélzeti kamerás felvételt a 9. helyen beérő hölgyeményről aki egy profin felkészített Talbot Sunbeammel (!!!) kerülgeti a Porschékat.

 Azt ugye említettem már, hogy két Trabant is végigpöfögte a futamot? : )

A SPA Ardennes chellange a versenyautók különszáma. A délelőtt induló Lotus super7-esek éppúgy előkerültek, mint néhány érdekes pálya- és versenyautó. Akkor látszott igazán, mennyire gyorsak a Super 7-ek, amikor 1-2 kör után mind átverekedték magukat a mezőnyön és tekintélyes előnnyel mentek a karosszériás üldözőbolytól.

Az utolsó futam, amit végigvártunk, a CSCC Interseries volt. Na, erre végképp nem tudok semmilyen koncepciót ráhúzni, pályára  engedték az olyan autókat, mint az oldtimer Espirit V8-as vagy egy Ford Puma (igen az a spoileres kiskocsi a Ford közelmúltjából) és Smart forfourt (korkedvezményes yougtimer, elvégre nem gyártják már, problem? ).: )

Azt hiszem a beugró követelmény a 4 kerék volt. Azért az a pár XJS nagyon acélosan festett a rajtrácson.

 

A mezőnyt egy szép repülőrajttal indították el:

 

Az utolsó két futamot kicsit elmosta az eső, ezért nem nagyon fotóztam.

Összességében, nagyon izgalmas versenynap volt, egy-két sárga zászló minden futamon befigyelt. Az alábbi videó elég jól visszaadja a hangulatot…

 

 

The Editor
The Editor
A non-partisan yet active car-maniac.
- Advertisment -

Latest articles

Recent Comments

Christopher Robson on Hypercars in Maranello
The Editor on XC60 speed
The Editor on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed