Sunday, December 22, 2024
HomeHungarianTényleg a Techno Classica az oldtimer-kiállítások királya?

Tényleg a Techno Classica az oldtimer-kiállítások királya?

Pár hónapja a párizsi Retromobile kiállítást úgy jellemeztem, hogy az az oldtimer-rendezvények királynője. A Retromobile a sokadik autókiállítás után is látványosnak hatott és tudott újat mutatni. Sőt példátlan módon emelte a tétet. A világrekorder-aspiráns Ferrari mellett 10 látványos gyári stand és a gyári standokhoz mérhető privát kollekciók gazdagították a rendezvényt. Nem kevés gyönyörű autót láttam, és ezek többsége az oldtimerek között is ritkaság volt. Bár megkockáztatom, hogy láttam már olyan rendezvényt, ahol több autót állítottak ki, de minőségben a 2016-os Retromobile-t verhetetlennek gondoltam.

Elnézve a 2016-os bakancslistámat, az egyetlen esélyes a trónfosztásra az Esseni Techno Classica maradt még. Az hogy a legnagyobbnak hirdeti magát nem izgatott. Ugyanezt olvashattam az Interclassic, sőt a Stuttgarti kiállítás honlapján is. De párszáz youngtimer nem fogja pótolni Schumacher Benettonját. Persze a világ egyik legerősebb és legnagyobb történelmű autóiparára büszke országban a hazai gyártók ki fognak tenni magukért. Ezt bárki megerősítheti, aki járt Frankfurtban. A 100 éves BMW-től különösen sokat vártam. A kérdés az, hogy ki csatlakozik még a nagy múltú márkákhoz.

A szervezők már a bejáratnál igyekeztek valami látványossággal sokkolni, mint a pszichedelikus VW busz vagy a rallye-911-es. Ezt követte egy nagy kupac szupersportkocsi, és luxusautó eléggé összezsúfolva. Olyan ritkaságok, mint a nemrég befejezett Carrera GT és Mercedes SLS vagy épp Ferrari F40.  

Az első kellemes meglepetést rögtön a nagycsarnok elején a Volvo stand szállította.

A kompozíció főszereplője a frissen bemutatott V90-es, amit diszkréten egy Volvokombi-antológiába csomagoltak.

Mögötte egy impozáns Mercedes stand következett, de mint kiderült ez nem a hivatalos gyári stand…

A Mercedes hivatalos kiállítása majdnem egy egész nagycsarnokot megtöltött, de róluk majd a következő részben…

Ha hasonlóképpen a egy  privát BMW lerakat is várta azon érkezőket, akik nem bírták kivárni, míg eljutnak a kiállítás másik felén összerakott BMW-csarnokba.

Mögöttük a Fiat csoport szemléltette a középkategóriás sportlimuzinjainak dicső múltját, a koszorú közepén az új Giulia QV. Halkan jegyzem meg, hogy privát gyűjtemények legalább 6-8 Sprint Zagatót hoztak el, kupé vagy kabrió változatban. A kissé fura, de annál ritkább modell lassan felsorakozik az oldtimer-rendezvényeken szívesen látott GTV-k mögé.

A stand másik felén a Fiat részleg az új 124 Spider számára biztosított természetes környezetet a szőke hoszteszekkel.

Oldimer kiállításokon komoly tényező a Jaguar, és az angolok ezt egy impozáns márkastanddal is érzékeltették. Az 1:1 arányú makett-készletet poént amúgy mások is átvették a kiállításon.

A nagycsarnok alatt egy használtautó-börze kapott helyet. Itt is akadtak érdekességek minden korból és árfekvésből…

A kiállítás egyik leglátványosabb darabja egy futurisztikus amerikai busz. Eredetileg a General Motors Futurliner sorozata tizenkét járműből állt, amelyet 1940 és 1941-ben gyártottak le a második világháború kellős közepén egy marketingkampányhoz. A járműveket egy felújítást követően 1953 és 1956 között tovább használták a futrisztikus parádéhoz, ami egy eléggé időtálló formát jelez. A futurisztikus hatás kortalanul érvényesül még manapság is, ezek a hatalmas monstrumok ma is lenyűgözőek.

Mellettük az ADAC is egy felettébb eredeti tárgyalóbuszt állított ki. De mondjuk egy Porsche 935 Moby Dick, vagy egy Stratos, Toivonnen Lancia Deltája, esetleg a kétéltű kabrió nem kevésbé hat üdítően.

Az biztos hogy valóban rengeteg látványossággal készültek a kiállítók és a legfontosabb standok, de Párizsban a hazai márkák szintén kitettek magukért, miközben a tradicionális oldtimer-márkák is gyári standdal készültek. A rangadó kulcsa az lesz, hogy sikerül-e a hazai márkáknak kompenzálni a francia márkák hiányát, de a gyári standokról majd a következő részben.

Az esseni élménybeszámoló előző részét azzal a dilemmával zártuk le, hogy sikerül-e felülmúlni a Retromobile élmény-cunamiját a Techno Classicán. Az ingerküszöb-emeléshez minden adott volt, A legnagyobb várakozással a hazai standokat és a Maastrichtban is látványos autókkal készülő Coys aukciós házat kerestem fel.

Párizsban a Mercedes stuttgarti  gyári múzeuma az egyik legjobb standot építette történelmi és mai modellek elegyével. A svábok koncepciója nem változott, csak kibéreltek ehhez egy egész csarnokot…

A hangsúly nem annyira a mennyiségen volt, ami kellemesen szellős kiállítást eredményezett. Ugyanakkor körbekerítették az autókat, így könnyebb volt jó fotókat készíteni, mint a BMW-nél. Az alapkoncepció lényege hogy tornasorba rakva mutatták be az egyes vérvonalakat. Mindössze annyi a különbség hogy a Mercedes sorozatait úgy 30-40 évvel korábbra vezeti vissza : ). Pedig a közelmúltból is kerültek elő érdekességek, mint a végül sorozatgyártásba sem került 190E Cabrio, a hókotrónak is beillő EVO vagy az SLK I váza. De azt is jól szemléltették, hogy a Mercedes kb mindent gyárt aminek kereke van traktortól Unimogon át luxuslimóig. És persze díszvendég a szülinapos W123 Márkaklubja.

Az elmebeteg tuningjairól híres Brabus oldtimerrészlege egy saját standot kapott a Mercedes csarnokban.  A tuningcég oltimer-részlege teljesen más irányvonalat képviselt, mint amit a tuningprojektjeik során megszoktunk. A márkadiverzitásért pedig a csarnokban az Auto Remise és a Párizsban is látványos felhozatallal készülő Axel Schuette kollekciója felelt.

Az hogy a HK Engineereing hoz egy pár tökéletes állapotú Sirályszárnyú és Roadster SL-t nem meglepő, de most közel egy tucat autóval készültek, és egy részükben hosszúcombú hosztesszek unatkoztak.

Német gyártóknál maradva, az Opel stand is meglepően impozáns installációval fokozta az oldtimer-kiállításokon amúgy legnépszerűbb modelljük a GT ismertségét. A színpadon mindenféle célra restaurált GT-k között az új kupé tanulmány kapta a központi helyet. De kiállítottak például egy őstanulmányt az erdeti GT-hez, amin szerencsére még csiszolgattak mielőtt sorozatba engedték.

A VW csoport a nagy kiállításokon bevált módszert követve, a minden márkának közösen berendezett egyetlen megacsarnok-koncepciót folytatta.

4_img_20160410_142204.jpg

Aki most azon röhög, hogy miként fognak mutatni a Vintage restaurált Skodák a Lambók mellett, azoknak hamarosan az arcukra fagy majd a mosoly. De talán kezdjük azzal a résszel, ami számomra a leglátványosabb volt: az Audi stand közepén egy Avus Quattro Concept és egy Quattro Spyder concept trónolt, egy-két márkatörténeti érdekességgel együtt. Ez a két tanulmány még mai szemmel is naprakésznek hat, igaz, nem is érik el az oldtimer kort. Velük szemben, a  VW standon az ikonná vált GTI valamennyi generációjának gyűrűjében trónoló  GTI Roadster Concept emlékeztet egy újabb jeles modellévfordulóra.

Igazából márkastand nélkül is a leggyakoribb márka lenne a Porsche, de ekkora piac természetesen megkövetel egy méltó jelenlétet, a Porsche pedig meg is kapta a VW csarnok közel harmadát. És ők ki is töltötték rendesen: a gyári múzeum mellett a restauráló részleg munkáját is szemléltették. Amúgy szemmel láthatóan gőzerővel dolgoznak az orrmotoros modellek renoméjának erősítésén: bár a 924-es tanulmány bizonyítja, hogy jó hogy visszaküldték még a modellt a dizájnerekhez, a félbevágott 968 már kifejezetten érdekes látvány volt.  Az újszerű állapotra restaurált 928-as pedig már sokat visszaad a modell csillogásából, a kocsi született szépségében csillogott a standon, úgy amilyennek a vevők a szalonban láthatták a 70-es években.

A konszernhez tartozik a Skoda, de mondjuk én egy percig sem gondoltam komolyan, hogy bármi komolyat is tudnak majd villantani a csehek. A konszern főépítészének amúgy is volt humora és közvetlenül a Lamborghini mellé osztotta be őket. Ehhez képest egy nagyon hangulatos standot dobtak össze abból, amijük volt. A Lambo viszont tényleg nem erőltette meg magát, igaz, elég bőséges látnivalót kínált a Techno Classica gyűjtői részlege, míg Skodából a gyári standon kívül nem sok akadt…

A bizonyos szempontból szintén német vonatkozásokkal bíró Ford is látványos autóparkot állított ki, amelynek zászlóshajóját a GT flotta alkotta. Itt volt a legviccesebb közjáték, amikor pár kapatos 50-es éveiben járó német munkásember annyira lelkesen (és a sörtől felbátorodva) fotózkodott, és közben hangoskodva játszott akadályfutást a kordonnal, hogy egy darabig arra vártam, hogy mikor vezetik ki őket. De úgy tűnt eléggé béketűrő népeket alkalmaznak a biztonságiaknak, meg azért a gyári stand többet elbír mint egy privát gyűjtemény.

Talán a legtöbb oka a villantásra a bajoroknak volt. Az oldtimer rendezvények nem tartoznak is a bajor márkák természetes élőhelyei közé, a BMW azonban ez évben ünnepelte a 100. évfordulóját, és ennek megfelelően egy egész csarnokot töltöttek meg, amellett, hogy több kiállító is  készült tematikus BMW sorfallal. Annak idején az Interclassicot a BMW gyári múzeuma emelte ki a hobbitalálkozók sorából, itt most összességében egy nagyobb projektnek tűnt a bajorok standja, mint amivel az Interclassicra készültek. Olyan volt mint egy valódi gyári színvonalú márkastand egy újautó-kiállításon.

A koncepció hasonló volt a Mercedesnél évek óta bevált vérvonal-szemléltetéshez. És persze néhány sportsiker és vadhajtások is bekerült, mint az Isetta (ezúttal nem lakókocsival, csak egy felcsatolható bőrönddel) vagy Z1, amely annyira megelőzte a korát, hogy a divat a mai napig nem érte utol :).

Természetesen a BMW csoport többi márkája is helyet kapott, a Minik a sport BMW-k mellett, míg a Rolls az ez évi Villa d’Este számára csinált hírverést, amelynek díszvendége a szülinapos bajor márka (és paradox módon az előző évi győztes piros Alfával érkezett). A BMW mellett több gyűjtemény is készült érdekes darabokkal. Főleg az M1 és a cápa 6-osokkal villantottak, de ifjú kora mellett is sajátos időutazást eredményezett egy E34 7-es: jé de fura tabletek… Ja az csak egy lakkozott kihajtható asztalka. És a képernyők a fejtámlában? Azok pedig csak tükrök. A képernyőt a középkonzolba épített 1 db kistévé képviselte. Üdv abban a korban, amikor a televíziókat még azzal adtak el, hogy „sarokképernyős”…  És ez még nem is youngtimer…

 

A Retromobile egyik legnagyobb hírverését az árverési világrekord-kísérlet biztosította. Az Arcturial Essenben meglehetősen szerény standdal készült, amelynek fő motívuma a világrekord-kísérlet volt.

10_img_20160410_113212.jpg

Essen azonban az angol Coys Aukciósház fenségterülete. Egy tekintélyes termet töltöttek meg autókkal, bár én a párizsi Arcturial standot nagyobbnak és szubjektíven jobbnak éreztem (feltéve, hogy ez volt a teljes készlet, és nem vittek ki semmit a teremből vasárnapra).

Voltak itt érdekességek, például amerikai limók, Tatra 613, 6-os BMW, bukólámpás 911 Turbo, Testarossa és/vagy 512TR, rally Lancia. Mégis hiányzott az a hűha fíling, ami azért Párizsban megvolt.

Talán a kellően látványos tálalás is hiányzott. Ugyanez volt a gondom a privát gyűjteményekkel. Kevés olyan látványos standod láttam mint Párizs 5-6 legjobb standja. Volt pár kiállító, akik ráerősítettek (HK Engineering, Autofarm), de összességében gyengébb volt a privát gyűjtemények felhozatala. Ezen felül kétféle használtautó-börzét is létrehoztak:egy kinti „mezítlábas” és egy elitebb fedett részt a Mercedes-csarnok alatt. Meg persze két emeleti teremben alkatrész-részleget, ahol nem annyira simlis bontótulajok mint inkább oldtimer-specialista restaurátorok vettek részt, (pl komplett szőnyegkészletekkel márka/model/évjárat szerint, többféle anyag és színkombinációban). Itt is kialakítottak egy művészrészleget, amely megint jóval kisebbnek tűnt, mint Párizsban… Ellenben a márkaklubok erősebbek voltak, ha nem is az Antwerpeni kiállítás szintjén. Voltak modellek is szép számmal, de azért a Retromobile ebben is jobb volt.

A végére még néhány érdekesség és emlékezetesebb autó különösebb rendszer nélkül. A rendezvényen 2-3 Isdera Imperatort / Mercedes CW311-est láttam, ami azért egy elég ritka jelenség. Vicces volt Amszterdam után újra holland rendőrségi Porschékat látni. A kültéri parkoló önmagában megért egy szociológiai tanulmányt, de ha valamit ki kellene emelnem az a rózsaszín Choptop Bogár lenne…

A végére még mindig nem adtam választ a kérdések kérdésére, melyik rendezvény az oldtimer-kiállítások királya. Bár a Stuttgarti rendezvény kimaradt ez évben, és egy sor esemény is hátravan, továbbra is meg vagyok győződve hogy a legesélyesebb rendezvényen már túl vagyunk. Számomra valamiért a párizsi rendezvény sokkal mélyebb benyomást tett. Az Arcturial standja látványosabb volt, szerintem jobb autókkal. Ha valakit az autókra asszociáló művészet vagy a modellek érdekelnek az is jobban járt a 2016-os Retromobile-lal. Szerintem a privát gyűjtők többen voltak és elegánsabb standokat hoztak össze, mind a díszlet, mind az autókészlet tekintetében. Páriszban több múzeum is kiállított. Végül a francia gyártók sokkal jobban kitettek magukért.

A Techno Classica szerintem ezekre nem tudott megfelelő választ adni. Egyszerűen kisebb volt a diverzitás, és a hazai márkák (Ford Opel VW és BMW gyári stand, és nagyobb Porsche stand ls Mercedes csarnok) szerintem nem tudták kompenzálni a franciák hiányát.  Hatalmas a rendezvény, egy nap alatt szinte alig lehet bejárni. Rengeted érdekes és gyönyörű autót láttam. Egy pillanatra sem kérdés, hogy megérte elmenni. A koronához azonban még van hova fejlődni.

A két beszámoló után következzen egy lassan hagyományossá váló népszavazás. Kinek melyik stand/autó/installáció jött be? Emlékeztetőül itt egy pár kép a főbb standokról.

 

 

The Editor
The Editor
A non-partisan yet active car-maniac.
- Advertisment -

Latest articles

Recent Comments

Christopher Robson on Hypercars in Maranello
The Editor on XC60 speed
The Editor on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed