Rendszeres olvasóknak már nem újdonság, hogy a belga Autoworld évente négy-öt emlékezetes kiállítással lepi meg a látogatókat. Ezek többsége jeles márka-évfordulóknak állít emléket (eddigi kedvencem a tavalyi Ferrari kiállítás), a mostani kiállítás a Renault 120. szülinapját ünnepli (a kiállítás hivatalos oldala az alábbi linken érhető el). Az Egzostive-on készült a Renault tárlatról egy angol nyelvű cikk is, kicsit nagyobb terjedelemben.
Az Autoworldben több mint 40 jármű szemlélteti a Renault márka történetét, a második ipari forradalomtól a mai globalizált gazdaság első számú autógyártójáig. A Renault cég nagy kalandor, az első nagydíjtól kezdve a tankok gyártásán át a Formula 1-ig rengeteg érdekes kalandba fogott, és annak ellenére, hogy nem tartanak fenn olyan központi múzeumot, mint a Sochaux, Stuttgart vagy München, hatalmas gyűjteményt tartanak karban, amelyek egy része mintegy virtuális múzeumként járja a kontinens rendezvényeit.
Az Autoworld a második világháború előtti autók széles választékát mutatja be az első 1898-as Renault-ról a 40-es évek luxus masztodonjaiig. Akik olvasták a tavaszi Retromobile-ról szóló posztot, ismerős lesz egyik másik autó, de ezúttal tankokat nem hoztak el.
A világháború utáni időszakból rengeteg érdekességgel készültek, tömegmodellektől a ritkaságokig. A hangsúly persze az oldtimer kort elért modelleken van, de azért találunk egy példányt a kétajtós Avantime-ból (a rend kedvéért mondom, ez egy sorozatgyártású autó), de semmi sem felkészít minket arra a balhorogra, amelyet a középen található „izé” bevisz.
A kiállítás egyik központi darabja a legőrültebb Renault, a 900-as koncepció 1959-ből. A józan szám egy őrült koncepcióautót takar, amely arról árulkodik, hogy a Renault tervezői nagyon nehéz anyagot tolhattak (azt hiszem, egy olyan művésznév, mint a Renault Absynthe jobban illett volna az autóhoz). Lényegében ez egy olyan egyterű, amely egy hátrafelé közlekedő kombihoz hasonlít (a motorháztető hátul található). A kocsit két négyhengeres Dauphin motor összecsavarozásából született V8-as motor hajtja. Itt gondolkodtam el azon, hogy, ha van olyan cég, amely sok pénzt spórolt meg a Photoshop feltalálásával, akkor az a Renault lesz!
A kiállítás legütősebb része a sport és a versenyautók szekciója. A Renault márka rögtön kitűnt az autóipari történelem első autóversenyein, Louis és bátyja, Marcel maga ült a kormány mögé. De amikor Marcel Renault egy 1903-as Párizs-Madrid futamon életét vesztette, Luis végett vetett a versenyzésnek. Emlékszem, hogy a Renault büszke volt az első Grand Prix győztes autójára, amelyet elhozott a 2016-os Retromobile-ra.
Ezúttal a kiállítás versenyautó szekciója egy kicsit később indít, a Renault 1954-es világrekorder gázturbinás autójával. A Renault Étoile Filante (Üstökös) a Renault kísérleti gázturbinás gépkocsija, amely a bonneville-i sóstó medrében 307,4 km/órés átlagsebességet ért el.
De akad itt mindenféle versenyautó Rallye-tól Forma 1-ig.
A kiállítás szeptember 2-ig várja a látogatókat, és könnyen megközelíthető Brüsszel központjában. Aki arra jár, érdemes sort keríteni a kiállításra, mondjuk a lenyűgöző Hadtörténeti Múzeummal párosítva.