Tuesday, January 21, 2025
HomeHungarianA Renault 120 éve az Autoworldben

A Renault 120 éve az Autoworldben

Rendszeres olvasóknak már nem újdonság, hogy a belga Autoworld évente négy-öt emlékezetes kiállítással lepi meg a látogatókat. Ezek többsége jeles márka-évfordulóknak állít emléket (eddigi kedvencem a tavalyi Ferrari kiállítás), a mostani kiállítás a Renault 120. szülinapját ünnepli (a kiállítás hivatalos oldala az alábbi linken érhető el). Az Egzostive-on készült a Renault tárlatról egy angol nyelvű cikk is, kicsit nagyobb terjedelemben

Az Autoworldben több mint 40 jármű szemlélteti a Renault márka történetét, a második ipari forradalomtól a mai globalizált gazdaság első számú autógyártójáig. A Renault cég nagy kalandor, az első nagydíjtól kezdve a tankok gyártásán át a Formula 1-ig rengeteg érdekes kalandba fogott, és annak ellenére, hogy nem tartanak fenn olyan központi múzeumot, mint a Sochaux, Stuttgart vagy München, hatalmas gyűjteményt tartanak karban, amelyek egy része mintegy virtuális múzeumként járja a kontinens rendezvényeit.

Az Autoworld a második világháború előtti autók széles választékát mutatja be az első 1898-as Renault-ról a 40-es évek luxus masztodonjaiig. Akik olvasták a tavaszi Retromobile-ról szóló posztot, ismerős lesz egyik másik autó, de ezúttal tankokat nem hoztak el. 

A világháború utáni időszakból rengeteg érdekességgel készültek, tömegmodellektől a ritkaságokig. A hangsúly persze az oldtimer kort elért modelleken van, de azért találunk egy példányt a kétajtós Avantime-ból (a rend kedvéért mondom, ez egy sorozatgyártású autó), de semmi sem felkészít minket arra a balhorogra, amelyet a középen található „izé” bevisz. 

A kiállítás egyik központi darabja a legőrültebb Renault, a 900-as koncepció 1959-ből. A józan szám egy őrült koncepcióautót takar, amely arról árulkodik, hogy a Renault tervezői nagyon nehéz anyagot tolhattak (azt hiszem, egy olyan művésznév, mint a Renault Absynthe jobban illett volna az autóhoz). Lényegében ez egy olyan egyterű, amely egy hátrafelé közlekedő kombihoz hasonlít (a motorháztető hátul található). A kocsit két négyhengeres Dauphin motor összecsavarozásából született V8-as motor hajtja. Itt gondolkodtam el azon, hogy, ha van olyan cég, amely sok pénzt spórolt meg a Photoshop feltalálásával, akkor az a Renault lesz!

A kiállítás legütősebb része a sport és a versenyautók szekciója. A Renault márka rögtön kitűnt az autóipari történelem első autóversenyein, Louis és bátyja, Marcel maga ült a kormány mögé. De amikor Marcel Renault egy 1903-as Párizs-Madrid futamon életét vesztette, Luis végett vetett a versenyzésnek. Emlékszem, hogy a Renault büszke volt az első Grand Prix győztes autójára, amelyet elhozott a 2016-os Retromobile-ra.

Ezúttal a kiállítás versenyautó szekciója egy kicsit később indít, a Renault 1954-es világrekorder gázturbinás autójával. A Renault Étoile Filante (Üstökös) a Renault kísérleti gázturbinás gépkocsija, amely a bonneville-i sóstó medrében 307,4 km/órés átlagsebességet ért el. 

De akad itt mindenféle versenyautó Rallye-tól Forma 1-ig. 

A kiállítás szeptember 2-ig várja a látogatókat, és könnyen megközelíthető Brüsszel központjában. Aki arra jár, érdemes sort keríteni a kiállításra, mondjuk a lenyűgöző Hadtörténeti Múzeummal párosítva.

The Editor
The Editor
A non-partisan yet active car-maniac.
- Advertisment -

Latest articles

Recent Comments

Christopher Robson on Hypercars in Maranello
The Editor on XC60 speed
The Editor on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed
béla on XC60 speed