Home Hungarian Rendezvények Antwerp Classics 2017: amikor már csak lefelé vezet az út…

Antwerp Classics 2017: amikor már csak lefelé vezet az út…

0

Érdekes dolog történt tegnap velem, azt hiszem sikerült először csalódottan távozni egy nagyobb oldtimer-rendezvényről. Hosszú út vezetett idáig, és talán ez a mostani élmény nem csak a rendezvény hibája. Rengeteg jobbnál jobb rendezvényre sikerült eljutni az elmúlt két évben, és amint telnek a pipák a bakancslistán, egyre magasabb a mérce. A rendezvények pedig egyre sokszínűbbek, akad közöttük hagyományos kiállítás, verseny és olyan múzeumok, amelyek egy egész napra képesek maradandó élményeket kínálni a látogatóknak.

Az Antwerp Classics megítélése pedig ennek megfelelőn változott nálam, bár eddig végig pozitív maradt: két éve nagyon mély benyomást tett rám, és legutóbb sem vallott szégyent. Ez évre is ígéretes a program: a szervezőgárda állítólag ugyanaz, akik a Techno Classicát is rendezik, a 70 éves Ferrari pedig hálás szülinapos ünnepelt, mivel a gyűjtők amúgy is meg szokták tölteni a csarnokot a legendás olasz márka modelljeivel. Minden adott egy komoly autós rendezvényhez…

A fő attrakció a Ferrari stand a nagycsarnok szélén. Ha jól sejtem ezúttal sem központi gyári felhozatalra számíthatunk, de ez teljesen mást jelent a magángyűjtemények legbüszkébb autóit adó Ferrarinál, mint mondjuk a Mercedesnél. Az egyik oldalon az első évtizedek Ferrarijai sorakoznak, kezdve az első 166-ossal, majd egy impozáns 250 és 275 sorozattal. Mai szemmel érdekes látni, hogy a 60-as években egy szám mennyi modellt (karosszéria-változatot) takarhatott.

A másik oldalon egy számomra sokkal szimpatikusabb tornasor várt (igaz, ez egy teljesen egyéni személyes vélemény). Az én szememben az Ferrari F40-es az a modell, amely leginkább megtestesíti a márka modern történetét, mellesleg gyerekkori kedvencem, abszolút posztervadász, és ha ilyet láthatok, akkor én alapjában véve már jól elvagyok egy rendezvénnyel… Pedig a többi kiállított példány sem gyenge, a 288 GTO az F40 közvetlen elődje, a körülötte parkoló pályaautó vagy az F1-es torpedó mind csodálatra méltó tagja bármelyik gyűjteménynek.

A fő gondot a szervezésben vélem felfedezni. A Jaguar is impozáns flottát hozott két éve, többletet az adta, hogy a gyűjtők és a gyári múzeum mellé betársultak a márkaimportőr frissen bemutatott és felettébb impozáns mai modelljei is. A kiállított új Jaguarok önmagukban is adtak némi interaktivitást a standnak (pl be lehetett ülni), de még a múlt évben is legalább rendesen körbe lehetett járni a versenyautókat, és a kordonok lévén még fotózni is lehetett.

Igazi gyári támogatás hiányában minden elismerésem a belga gyűjtőké ezért a felhozatalért, de épp ezért is bosszantó, hogy mennyire kis helyre zsúfolták össze azt a két tucat autót, miközben az autók felét a pezsgőző díszvendégek takarták el. Imádom a Ferrarikat, de úgy vagyok velük, mint a zsiráffal, otthonra nem kellene. Ezért Minden elismerésem azoké a gyűjtőké, akik életben tartják a legendát, és még egy nyaraló vagy yacht helyett egy régi Ferrarit gondoz(tat)nak. Mindazonáltal nem azért jöttem, hogy a tulajok pezsgőzését bámuljam, legalábbis nem az autók helyett.

Ez a gond az egész nagycsarnokra igaz: nincsenek igazi standok csak autók. És azok között is kevés a legenda, sehol egy Stratos vagy XJR-15. Persze azért akadt egy két érdekesség, mint a Delahaye, De Tomaso, Alpine Cabrio vagy Alfa Montreal. És mondjuk a három német prémiummárkából továbbra is csak a Mercedest veszik komolyan…

Amúgy a nagycsarnokban az kínálat gerincét megint a Porsche farmotoros modelljei adták, de akadt pár ’népiesebb’ Ferrari és néhány régebbi Jaguar és brit roadster. Most látom, hogy még a nagycsarnok farmotoros Porschéi sem férnek rá egy 10 képes galériára…

A megfizethetőbb modellek (Youngtimerek, 80-as, 90-es évek, orrmotoros Porschék, prémium márkák, NSX) amúgy a 3. csarnokban kaptak helyet. Ami matt az Antwerpen Classics leginkább hiányos volt, az a látványos standok mellőzése a nagycsarnokban. Nem voltak olyan díszletek, mint amelyeket akár a brüsszeli Interclassicsen is láthattam. Igaz, ezeket valamelyest pótolta a 2. Csarnok.

A gyenge szervezés miatt csalódást keltő nagycsarnok után, itt az ideje vigasztalódni az Antwerp Classics legerősebb adujával, a márkaklubok standjait tömörítő 2-es csarnokkal.

A 2-es csarnok pedig nem apró, több tucat klub készült impozáns installációval, amelyek gyakran túlmutatnak az adott modell súlyán. Furcsa látni, hogy mennyi aktív márka- vagy modellklub létezik a régióban (amúgy ezek egy része (pl a BMW 2002-es klub standja) körbehaknizza az Interclassicsot, a Techno Classicát és az Antwerp Classicset is). Mondjuk a BMW 02-eshez nem is árt, de pl a Saab klub is rá szokott gyúrni a hatásvadász elemekre, mint a felújítás előtt még rozsdaboglya project car 92-es (vagy múlt évben a 900-asból készült lakóautó).

Az orrmotoros (transaxle) Porschéknak is van külön klubjuk a márkaklubon mellett (ahol pl egy felújítandó 914-es is állt, szóval ők is nyitottak minden modellre), és a Corvette vagy a Mustang klub is teljesen természetes dolog. De a Citroen SM vagy a Volvo PV is lenyűgöző tud lenni, ha megfelelő kezek közé kerül.

Annál inkább meglepődtem a Mazda klubon és a külön Karmann Ghia és Cabrio Bogár klubon, mert nagyon sokat kihoztak a standjukból. Utóbbi az Antwerpen Classic egyik legviccesebb standját hozza évről évre, most különösen eredeti kiszerelésben tálaltak egy Karmann Ghiát és egy Bogarat. A vissza a jövőbe stílusában feltuningolt Karmann lebegő üzemmódba fordított kerekei alól eresztett füstöt egy képzeletbeli fluxuskondenzátor. Amúgy a szomszéd csarnokban egy eredeti állapotra restaurált Delorean parkolt (mondjuk nekem minden DeLorean eredeti, amiben nincs időgép : )). Visszafogottabban, de a VW klub sem maradt le egy ritka brazil VW kupéval.

Hasonlóképpen az Opelt is több klub képviselte, míg a Mustang mellett egy külön standon parkoltak a Caprik, míg a Ford klub kicsit régebbi modelleket is elhozott.

Az érdekesebb roadserek és versenyautók rajongóit sokkal inkább meg tudom érteni, mint a Renault 4-esek és a VW Golfok gyűjtőit. Akadt egy két érdekes autó ezen a fronton is, a 911-esektől a régi lélekvesztőkön át 70-es évek brit békaszemű roadstereiig.

Az egyetlen terület ahol a szervezők érezhetően gyúrtak egy kicsit, az a harmadik csarnokba terelt autópiac rész volt. Itt azért akadtak érdekességek a Deloreantól a még mindig kivételesen izgalmas NSX-en és Testarossán át a félkész projektautókig.

Volt egy rakás youngtimer Mercedes és általában, ez a csarnok a 80-as évekről szólt…

Ahogy az elején írtam, némi rutinnal és 2 évnyi élménnyel más szemmel nézek egy ilyen rendezvényre, de  még a korábbi évekhez képest is bosszantó hiányosságok tűntek fel,  amelyeket én mind szervezői hibának tudok be. Aki a környéken jár, és szívesen kiad kb 20 eurót, hogy ritka és érdekes autókat áthasson, annak mindenképpen ajánlom. Én viszont úgy érzem, a stuttgarti és az antwerpeni rendezvények közül a rossz lóra tettem….

Exit mobile version