Home Hungarian Louwman Múzeum 2017 4. rész – a nagyfiúk játékszerei

Louwman Múzeum 2017 4. rész – a nagyfiúk játékszerei

0

Útközben be lehet kukucskálni az előző részben említett „Zeppelin” utasterébe. Útba esik az következő tárlat felé egy Spyker különítmény köztük az a kupé, amelyről a Totalcaron nemrég egy nagyon élvezetes ismertetőt írtak a sok mindenben világelső luxus-roadsterről.

Ajánlom mindenki figyelmébe a vicces kígyómotívumokat. Az átvezető autó az egyik személyes kedvencem a tárlatról. A szerényen szárazföldi yachtnak aposztrofált izé egy wall streeti tőzsdecápa szolgálati járgánya volt.

A Land-yacht pedig átvezet a Múzeum leginkább megdöbbentő szakaszához, amelyben egy sor mai szemmel is monumentális batár parkol.

Akad köztük tűzoltó autó éppúgy, mint luxus kupé és limuzin, akár a II. világháború előtti időből, (kezdve a nagy hintókkal). Valahol itt volt az a pillanat, amikor az élményfürdőt túltolva nekiálltam futkosni oda-vissza, mint kisgyerek a játékboltban. Elérkezett a elménytúlcsordulás veszélye.

Mai szemmel, egy más világban szocializálódva felfoghatatlan élmény ez a sok luxusbatár, amelynek zárható levegőbeömlő-nyílásaihoz több mérnöki munka tapad, amit Togliattiban valaha fel tudtak mutatni.

Mi is jöhetne ez után? Az tárlat alkotói csavartak még egyet a potméteren, és elérkezünk az elmebeteg ritkaságokig. Személyes kedvencem a röhejes 1910-es évjáratú Hattyúautó, amely ha önmagban nem lett volna elég a figyelem felkeltésére, ott a videó, amelyen Louwman úr ecseteli a giccsparádé részleteit Jay Lenónak.

Érdekes látni, ahogy az utókornak ismereteit átadni kívánó két tehetős autóőrült műgyűjtő mennyire egy hullámhosszon van, dacára a teljesen más indíttatásnak (Leno egy önerőből sikeressé váló tévés legenda, Lowman egy gazdag autókereskedő család sarja). Ezen a soron akadnak még egzotikumok, Mercedes ritkaságok és régmúlt letűnt márkái (pl amerikai luxusautók).

A furcsaságok után belebotlunk a világ legrégebbi fellelt Toyotájába. A Toyota AA beszerzése akkora vívmány volt, hogy a japán mamutcég elismerésük jeléül odaajándékozta Lowman úrnak Szóicsiro Tojoda (az alapító unokájának) személyes íróasztalát (a Totalcar írt egy hosszabb cikket a kalandról). Általában véve a Toyota igen erősen képviselteti magát a múzeumban,az F1-es torpedó mellett ott a Le Mans prototípus és egy Rally Celica, meg az S2000 az aulában. A Louwman a Mazda múzeum megnyitásáig az egyetlen érdemi hely volt a japán autók rajongóinak.

Lassan ráfordulunk a célegyenesre, és a Louwman dramaturgja nem hagy cserben, a tárlat végén a számtalan elismerést begyűjtő Talbot kupék és egy pár régi Bugatti várja a vendégeket.

A félnapos séta végén egyetlen nagy eldöntendő kérdés maradt számomra: sikerült-e rálelni a kontinens legjobb autósmúzeumára. Az biztos, hogy a Louwman hatalmas, és az egyik legkiegyensúlyozottabb tárlattal bír, minden korból, minden régióból található autó. Általános minőségben (rendezettség, koncepció, változatosság) a legjobb profi gyári márkamúzeumok szintjén áll (a márkamúzeumok között szerintem a legjobbnak a Mercedes múzeuma), a profi látványtervezők munkája mégsem egy hűvösen profi céges látványvilágot eredményez, inkább egy mecénás vízióját követi, és szerencsére hiányzik a vállalati marketing-bullshit is (egy kis holland büszkeség azért belefér a Spyker révén, meg némi személyi kultusz a Louwman család történetéből). Bárhonnan is nézem, a Louwmans mindenképpen a legkiegyensúlyozottabb és legsokoldalúbb múzeum. Ha minden áron kellene valamit felhoznom, akkor talán az interaktivitás hiánya lenne amiben egyes technikatörténeti múzeumok (pl a torinói olasz nemzeti autómúzeum vagy akár a Rigai autómúzeum) erősebbek.

Egy ekkora ikerposzt szerintem megérdemel egy kis közvélemény-kutatást. Mindazonáltal ennyi autót nem lenne értelme egyenként felsorolni, ezért csak a szekciókat rakom be.

 Akinek közelebb esik Brüsszel, a decemberi Interclassics hírlevele szerint megint komoly delegációval fogja magát képviseltetni Louwman úr, de a szervezők ezúttal komoly erősítést hívtak a kontinens öt nagy autós múzeumától. A Mclaren versenyistálló és márka rajongói pedig kénytelenek lesznek Hágáig elzarándokolni, mivel az aktuális tárlat a Mclarenről szól (a gyanakvóbbak kedvéért, igen, Louwman úr Mclaren sportkocsikat is árul : ) ).

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Exit mobile version