Home Hungarian Minden idők 15 legjobb autós üldözése

Minden idők 15 legjobb autós üldözése

0

Beléptek a nagy öregek a szorítóba – meglepő eredménnyel

Valamikor 2017 első felében készítettem egy autós üldözések best-of listát, amelyben igyekeztem a kedvenc jelenteimet, amelyek nem szerepelnek a legtöbb listán, és a mai nethuszárok túl fiatalok ahhoz hogy teljes pompájukban átéljék a nagyképernyőn. Az első listánál lefektettem egy fontos szabályt, amely szerint száműztem a 60-as és 70-es évek filmjeit, mivel egyszerűen nem éreztem korrektnek a mai filmekkel összevetni a régi klasszikusokat egy ennyire technika-függő versenyszámban.

Az előző poszt kommentjeiben javasoltak alapján egy picit átgondoltam a tízes listát, és most kortól függetlenül beengedtem mindenkit. Ezzel bekerült jó pár új film,  néhány kedvenc pedig kegyvesztetté is vált, annak ellenére, hogy nem ragaszkodtam a tízes számhoz.

Az előző posztban lefektetett szabályok érvényesek (az autók, az akció és a realitás hármasán mérem a jeleneteket), és nem az volt a célom, hogy a világ összes autós üldözését idetegyem. És mivel még mindig autós blogot írok, kihagytam pár filmtörténetileg fontos hajszát, mint a Ben Hur és a Párbaj, mert ezek autós szemmel nem olyan érdekfeszítőek. Kockaságom miatt pedig többször is inkább szavaztam a friss tisztelgésre / remake-re, mint a korszakalkotó eredetire (sőt volt amelyik így két szék közt a pad alá esett, mint az Olasz meló). Mindazonáltal aki úgy véli, hogy az ő személyes kedvencét méltatlanul száműztem a toplistáról (az én előző listámról is lekerültek páran), várom a javaslatokat kommentekben. Ezért itt egy képsorozat a toplistáról lemaradt filmekből.

Várom a megfejtéseket a kommentablakban, ha mindet sikerül kitalálni, akkor bekerülnek egy későbbi B Listás posztba.

15. Die hard 5 – az élet drága, de Budapest legalább olcsó – kergetőzés kamu Moszkvában kamu oroszokkal

Mindenképpen szerettem volna egy hazai üldözést is tenni, és sokáig hezitáltam három jelölt között. Az egyetlen bibi hogy egyik sem igazán állná meg a helyét ezen a listán. Ott a Dögkeselyű, ami finoman szólva is nem öregedett szépen, de érdekes mementója a 80-as évek depressziójának, amikor az autós városképet pár modell uralta. Aztán ott a Pogány madonna vagány karambolos jelenete, de erről nem találtam rendes felvételt a Youtube-on.

Marad tehát a Die Hard 5, amelyben megcsodálhatjuk fővárosunk szépségeit, és messze földön híressé teszi majd. Legalábbis azon nézők között akik készek az amúgy is felejthető film végén átböngészni a stáblista technikai részét.  Egy kicsit zavar is, hogy elpazarolom a 15. helyet ezzel, miközben régi legendás filmek lemaradnak.

14. Mátrix újratöltve – autós üldözés a Mátrixban

Alapjában véve nem szívesen tettem be a Mátrix 2 autópályás jelenetét a listára (nem is volt rajta az előző listán), de technikailag legalább akkora áttörés, mint Bullit vagy a Francia kapcsolat.

Autós szemmel azonban nem vagyok oda érte. A főszereplő Caddy szerintem illeszkedik a film sajátos formavilágához (amelyet számomra az első részben a Nokia 8110 Telefon testesített meg legjobban), de az igazi kunsztokat a fizikai törvényeire fittyet hányó főszereplők jelentették. Filmtörténetileg fontos jelenet, mert ezután özönlötték el a többé kevésébe hihető CGI effektekek az autós üldözéseket, de nem a kedvencem, ezért kapott egy 15. helyet.

13. Taxi 2 – Japánok a francia után

Bár az áttörés az előző rész volt, a Taxi sorozat legjobb jelenete számomra a második rész párizsi hajszája. Ha eltekintünk attól, hogy a taxi Peugeot nem végzik ki két perc alatt a géppisztolyos jakuzák az Evo Lancerrel, a jelenet tele van kaszkadőri mestermunkával,

A Párizs utcáim cikázó autók, és a változó kameraszögből mutatott pörgős jelentek kihozzák a maximumot. Amúgy könnyen ide kerülhetett volna a Transporter nyitó jelenete is, de valamiért rám ez a hajsza mélyebb benyomást tett.

 12. A Sziget – hajsza a jövő szupersztrádáján 

A sziget autós üldözésének különlegessége, hogy gyakorlatilag ugyanazt a forgatókönyvet rendezte le a mester filmjeiben. Komoly internetes szakirodalom lelhető fel arról, hogy hány snittje közös a Bad Boys II, a Sziget és a Transformers 3 autós üldözésének. Én azért a Szigetet nevezném be a listára, az a vagonkerekes rész nagyon ott van a szeren.

Sci-fiként akad pár érdekesség, mint a „dongó”, de alapjában véve autók kergetik egymást és felettébb impozáns módon, így a nyolcadik hely nálam garantált.

Ez a jelenet egyben ki is ütötte a Mátrix Újratöltve, a Transformers filmek és a egy sor másik számítógépes trükkökkel megerősített autópályás üldözését.

11. Nyomd, bébi nyomd! (Baby Driver) – véresen komoly jelentek erőlködés nélkül

A Babydriver kimaradt az előző felsorolásból több okból is, leginkább azért mert szégyenszemre eddig nem sikerült megnézni a filmet. A bankrablás utáni menekülés a piros Subaruban viszont már elérhető a youtube-on. A meglepően hiteles autós jelenetek szerintem éles kontrasztban állnak a meglehetősen nevetséges alapszitu elfogadtatására, de úgy tűnik mindenki imádta a filmet.

Nehéz is belőni a listán, mert a film a ma elérhető legfrissebb technikákat úgy veti be, hogy azok nem bántják a szemet, az iparos munka pedig hibátlan. A Rallye-versenyeken érlelt Impreza hitelesen, a fizikai törvényeit betartva piruettezik a rendőrautók és akadályok között, a sofőr pedig macska-egér hajszában hirtelen mutatványokkal rázza le üldözőit (mint a rögtönzött itt a piros hol a piros játék a helikopterrel). Személy szerinte az egyetlen gondom a helyzet komolytalansága (a zenére doboló tini gyerekkel a kormány mögött), ami miatt nem tudom egy lapon említeni a Drive-al.

10. A Quantum csendje nyitójelenete

Bár a James Bond sorozat minden egyes része vérbeli akciófilm, mégis nehezebb jó autós üldözést találni benne, mint eredetileg gondoltam. A legtöbb autós menekülés során ugyanis a másik fél általában más fegyvernemmel indul, hol egy tank, hol egy helikopter, hol egy tengeralattjáró veszi üldözésbe hősünket. Ezért négy-öt jelenet marad, amely megfelel a definíciónak és még mindig komolyan vehető. Ezek közé sorolnám a DB-5 és Amasova őrnagy Ferrarijának ismerkedését a Goldeneye-ban, a Halj meg máskor üldözését a jégpáncélon, vagy a „bérelt” Nokia-távirányítós 7-es bimmer leamortizálását.

A James Bondos sorozat kedvenc autós jelenete továbbra is Quantum csendjének nyitójelenete. Itt szinte minden tökéletes, a táj, a pörgős jelenetetek, az autentikus autók (az Alfa 159 amúgy is személyes kedvencem), mind helyén van. Talán a Parkinson-kóros operatőr kicsit ront az élményen, de a toplistás hely számomra továbbra is indokolt.

9. A Fast Furious freanchise fenenagy fennforgása

A FF sorozat önmagban megtölthetné a lista felét, még akkor is ha szigorúan betartjuk az előző posztban lefektetett szabályokat, és száműzzük a tankokat és repülőket.

 A fenti szabályokat betartva a kedvenc jelentem (az amúgy elég gyengére sikeredett) második rész “”felvételije”.

Amennyiben átmegyünk “god mode”-ba, akkor talán a hatodik rész tankos autópálya-üldözéses jelenete lenne a befutó.

8. Drive – egy valóban realisztikusnak ható autós üldözés

A Drive egy sajátos film, jellegzetes színekkel, emberekkel és hangulattal. Ahhoz képest, hogy a film egy kaszkadőr története aki fusiban gengsztereket szállít el rendeltetési helyükről, meglepően kevés autós üldözés van benne.

Bár nem rossz, és felettébb realisztikus, a film elején induló bankrabló-menekítést nem éreztem annyira átütőnek, mint a vége felé a bankrablást követő hajszát, amelynek rögtön megadtam a nyolcadik helyet.

Az alapsztori egyébént hommage a nyolcvanas évek alvilági autós filmjeire (Gengszterek sofőrje, Hétpróbás gazemberek, (az eredeti) Tolvajtempó), amelyek szintén megtölthettek volna egy listát (lesz is belőlük itt még 🙂 ).

7. Francia Kapcsolat, hajsza a metró után

Ez az a jelenet ahol a leginkább be kellett számítanom a film korát, mert nem szépen öregedett. Bár autós szemmel sokkal kevésbé látványos, mint a Bullit, a jelenetet rengeteg statiszta, járókelők, autót teszik életszerűvé.

A film híres autós üldözését akkora legenda övezi, hogy nem maradhatott ki. Akad itt sztori a biztosítás hiányáról (betévedt járókelőkkel), operatőrök helyett a hátsó ülésre beszálló rendezőről, a filmnek falazó, állásukat aprópénzre váltó városházi hivatalnokokról (a Totalcar elég részletesen kivesézi).

6.Rázós Futam: bűnös élvezetek a 80-as évekből

Annak idején valamiért ez a film átcsúszott a diktatúra szűrőjén (alighanem az amerikaiak, khm kiegyensúlyozott ábrázolásáért). Mondjuk a Rambo II-höz képest valóban  megfigyelhető egy adag „távolságtartás” Amerikától ebben az új-zélandi kémfilmben, amelyben igazán nincsenek „jófiúk”. Maga az egész film egy hosszúra sikeredett autós üldözés a meseszép új-zélandi tájakon, (mielőtt még Peter Jackson felcsapott turisztikai szakembernek).

Kicsit nehéz rendes youtube videót találni a filmről sajnos, amennyiben ez nem működne, létezik egy teljes változat (a magyar szinkron aranykorából), onnantól érdemes nézni, hogy Mr Carney benéz egy kanyart és leamortizálja a cégautót, majd magéhoz térve bemegy a legközelebbi Ford-kereskedésbe autót vásárolni…

5. Száguldó bosszú (The Wraith) bűnös élvezetek deluxe

Megint egy film, amely a lista harmadát adhatná, mivel a főbb szereplők elsődleges interakciója az autós párbaj (Sherelyn Fenn kivételével, ő más képességeit villantja meg). Mint később kiderül, a párbajok életre halálra mennek, bár a banda tagjai először meglepően lazán kezelik a dolgot.

Az autók a helyzethez mérten reálisak (nyilván a főszereplő Interceptorát leszámítva), és az akciójeleneteket nagyon szépen megírták. Leginkább a Trans Am elleni párbajt nevezném be a listára.

De a Punk legény piros Daytonája elleni meccs is simán ott van a legjobbak között.

4. Halálbiztos (Death Proof) – a sivatagi párbajok legjobbja

Őszintén szólva, itt számomra a hangsúly a nosztalgián van, Tarantino és Rodriguez stílustanulmánya inkább a hangulatával ragad el, mint a realisztikus jeleneteivel.

A kemény dolog az, hogy ez a film egyben ki is üt egy-két klasszikus sivatagi hajszát, amely a Vanishing point fő erőssége lenne, de szerintem ez a film mind az eredeti VP-n, mind a remake-en túltesz. Azért a Hondás lány hiányzik : ).

 3. Mad Max Fury Road – szinte az egész film egy nagy autós üldözés 

Tudom, hogy itt most egy örök klasszikusnak kellene szerepelnie, de nem tudom megállni hogy ne a nagy klasszikus előd tökéletesre csiszolt remake-jét tegyem be. A modern Mad Max egy tökéletes autós film, és tökéletes akciófilm az első pillanattól az utolsóig.

Eredetileg nem tettem fel a listára a nem túl autószerű járgányok miatt, de egy kiadós mozizás után felülvizsgáltam az álláspontom. Sőt kapásból megajánlok neki egy előkelő harmadik helyet.

A filmet áthatja az a nagyon alapos odafigyelés a részletekre, a karakterek és az autók egyaránt autentikusnak érződnek (egy poszt-apokaliptikus sci-fiben épp ilyen arcokra számítanék). Víííééjt!- Víííééjt!- Víííééjt! (vagyis inkább Dáunszájz- dáunszájz- dáunszájz!)

A képi világ magával ragad, a színek és a látványvilág is tökéletesen illeszkedik a tematikához. A minden képkockán hadra fogott CGI pedig egyáltalán nem ront az élményen.

A készítők alaposságába bele tartozik az a gondosság, amivel az autókat összeválogatták. A fekvőlámpás Merci kabinnal szerelt kamion vagy a Hot Rodok jól éreztetik, hogy a mesternek volt 20 éve továbbfejleszteni a film concept-artját.

2. Ronin – a modern klasszikus

A Ronin nagy autós üldözése minden autós jeleneteket rangsoroló lista kötelező eleme. Pedig a moziban közel sem okozott akkora padlózást az álkapcsomnak, annak ellenére, hogy mindene meg volt hozzá, remek színészek, mesés tájak, realitásra ügyelő, CGI-től mentes akciójelenetek.

Számomra talán túlságosan is realisztikusra sikeredett az üldözés (eltekintve attól, hogy egy turbózott Audi S8-as nehezen birkózik egy Citroen XM-mel 🙂 ), de érdekes módon mai szemmel újranézve szebben öregedett a film, mint sok kortársa.

A Párizsi jelenet is impozáns, de személy szerint a nizzai elfogás nekem sokkal inkább szívem csücske, már csak azért is, mert többször is megjártam a vidéket, és az emberek arrafelé nem úgy vezetnek, mint a franciák általában, ezért nagyon jó autós csapatásokat lehet rendezni.

1. Bullit (San Franciscó-i zsaru) – a modern autós üldözés ősanyja

Bár fenntartom, hogy a régi filmeket egyszerűen nem lehet a mai pörgős filmekhez hasonlítani, a Bullit helye mindenképpen itt van a listán. Alapjában véve mindene meg is van ahhoz, hogy tökéletes legyen.

Remekbe szabott verdák? Pipa, keménykötésű profi versenyzők? Pipa. Csodás küzdőtér San Francisco belvárosában, majd a hegyi szerpentineken? Pipa! Tét életre halálra? Nem is sejtik a szereplők, hogy mennyire!

A hibátlan kivitelezés azonban nem képes áthidalni az évtizedeket. Már a 15 évvel későbbi Rázós futamon is érződik, hogy mennyit haladt előre a világ, a mai drónokkal és CGI-vel megtámogatott világunkban pedig kifejezetten nehezen tudok alkalmazkodni a régi fakó színekhez és sebességhez. Pedig még hálásak lehetünk, hogy nem nagyon próbálkoztak a gyorsított lejátszással, mint sok korabeli filmben.

Mindazonáltal, a Bullit üldözési jeleneti a fenti hiányosságok mellett is megállják a melyiket a mai filmekkel szemben. Nem érezzük valótlannak a jeleneteket, dacára az eltelt közel 40 évnek, könnyedén tudunk azonosulni az autók sofőrjeivel, és szinte ott érzem magam San Francisco utcáin.

Ez lenne az én top 15-ös listám, amely már egy kicsit univerzálisabb (kevésbé szubjektív), mint az előző 10-es lista. Nem mondom, hogy ez egy abszolút lista, sőt igyekeztem megtartani azokat a jeleneteket, amelyek nekem régen beégtek az emlékezetembe, de a nyilvánosság számára azóta a feledés homályába merültek.

A végére beteszek egy szokásos szavazást, aki pedig elégedetlen a listával nyugodtan delegálhat filmeket komment formájában (a múltkoriakból is került be ide pár, köszi mindenkinek).

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Exit mobile version