Home Hungarian Vélemény A filmtörténet 10 legemlékezetesebb modern autós üldözése

A filmtörténet 10 legemlékezetesebb modern autós üldözése

0

Mit érne egy autós vélemény-blog legjobb autós üldözések best-of lista nélkül, ezért íme egy saját lista, amelyben igyekeztem összegyűjteni olyan jelenteket, amelyek nem szerepelnek a legtöbb listán, és a mai nethuszárok túl fiatalok ahhoz hogy teljes pompájukban átéljék a nagyképernyőn. Az autós üldözések sokáig az akciójelenetek királykategóriáját jelentették, amelyben a szereplők mintegy szuperképességre szert téve használják ki sebességük és lendületük megsokszorozódását, mielőtt divatba jöttek a szuperhősök.  

Mielőtt tovább lépnék, lefektetek pár házi szabályt, amelynek révén talán érthetővé válik, hogy miért került be épp az a film. Nyilván, egy autóőrült fokozottan figyel az autókra, többek között ezért nem mindegy hogy milyen verdák üldözik egymást, és ezért nem fért fel a toplistámra a Dögkeselyű korát megelőző autós üldözése, vagy a Bourne Identity amúgy remek hajszája.

Az autók mellett fontos a környezet, akár kiemeli a hajszát, akár csak megfelelő környezetet ad nekik. Ha már kategorikusak vagyunk, az autós üldözést igyekeztem tágan értelmezni, azaz verseny, csoportos hajsza, autós párbaj és üldözés egyaránt szerepel. Végül fontos a látvány, de plusz pont jár a fizika törvényeinek tiszteletben tartásért (vagy annak illúziójáért). Ezért száműztem a videojátékszerű Matrix II-ben látható autópályás akciósort vagy a Wanted autós üldözéseit.

De ha már effekteknél tartunk ugyanezért száműztem a 60-as és 70-es évek trükkjeit, mint a film mesterséges felgyorsításával vagy a menet közben leeső dísztárcsával operáló filmeket, szorri Dszémsz : ) . Bármennyire zseniális film a Párbaj, vagy lenyűgöző a Francia Kapcsolat hajszája, korszakalkotó a Bullit, technikailag  egyszerűen nem a mai filmek súlycsoportja, így nekik majd egy külön posztot tervezek. Várom a javaslatokat kommentekben…

 

10. Bad Boys végkifejlete, benne a Cobra és a Porsche versenye életre-halálra

Az első autós üldözést a szép emlékek hozták fel a 10. helyre, az ember manapság csak legyintene az idegrángatós kameramozgáson, a halovány színeken és a mindössze két darab autón, de akkoriban elég impozánsan festett a moziban.

Talán naprakészebb is lett volna a második részből betenni valamit, de annak fő jelenetét annyiszor másolta Bay rendező úr, hogy egy másik film révén még emlegetni fogom.

9. Manta manta – az utolsó verseny

Mai szemmel ez egy meglehetősen amatőr film, de annak idején meglehetősen dögös nek számító autós jelenteteket tartalmazott, amelyeket a kontinensen innen akkoriban nem nagyon láthattunk. 1991-et írunk, Cobra 11 és Taxi még sehol.

Persze a jelenetek mai szemmel ezek már inkább viccesnek hatnának. Magát az üldözést nem is találtam fent a neten, ezért íme egy jellegzetes jelenet a filmből, amely saját hazájában egy sor komikust és nemzetközileg is ismertté vált színészt vitt be a köztudatba.

8. A Sziget – hajsza a jövő szupersztrdáján

A sziget autós üldözésének különlegessége, hogy gyakorlatilag ugyanazt a forgatókönyvet rendezte le a mester filmjeiben. Komoly internetes szakirodalom lelhető fel arról, hogy hány snittje közös a Bad Boys II, a Sziget és a Transformers 3 autós üldözésének. Én azért a Szigetet nevezném be a listára, az a vagonkerekes rész nagyon ott van a szeren. 

Sci-fiként akad pár érdekesség, mint a „dongó”, de alapjában véve autók kergetik egymást és felettébb impozáns módon, így a nyolcadik hely nálam garantált. 

7. Drive – egy valóban realisztikusnak ható autós üldözés

A Drive egy sajátos film, jellegzetes színekkel, emberekkel és hangulattal. Ahhoz képest, hogy a film egy kaszkadőr története aki fusiban gengsztereket szállít el rendeltetési helyükről, meglepően kevés autós üldözés van benne.

Bár nem rossz, és felettébb realisztikus, a film elején lévőt nem éreztem annyira átütőnek, mint a vége felé a bankrablást követő hajszát, amelynek rögtön megadtam a hetedik helyet.

 6. Sivatagi lavina: kommersz zs-múvi de az autós üldözés a végén nagyon ott van…

A filmet már a feledés jótékony homálya fedi, pedig a Dolph Lundgrenre szabott történet, kifejezetten szeretettel megalkotott zsáner-karekterekkel és meglehetősen jól koreografált akciójelentekkel a svéd akciósztár életművének egyik fénypontja.

A filmen belül is kiemelkedik az F40 és a Countach üldözése a sivatagban, elsőre kicsit meredeknek tűnik a dolog, az autók itt ott meg is karcolódnak, amiből arra gyanakszom, hogy e jelent nagyjából a büdzsé jelentős részét elvitte.

5. A Quantum csendje nyitójelenete

Bár a James Bond sorozat minden egyes része vérbeli akciófilm, mégis nehezebb jó autós üldözést találni benne, mint eredetileg gondoltam. A legtöbb autós menekülés során ugyanis a másik fél általában más fegyvernemmel indul, hol egy tank, hol egy helikopter, hol egy tengeralattjáró veszi üldözésbe hősünket. Ezért négy-öt jelenet marad, amely megfelel a definíciónak és még mindig komolyan vehető. Ezek közé sorolnám a DB-5 és a Amasova Ferrarijának ismerkedését a Goldeneye-ban, a Halj meg máskor üldözését a jégpáncélon, vagy a „bérelt” távirányítós 7-es bimmer leamortizálását.

De a kedvencem továbbra is Quantum csendje nyitójelenete. Itt szinte minden tökéletes, a táj, a pörgős jelenetetek, az autentikus autók (az Alfa 159 amúgy is személyes kedvencem), mind helyén van. Talán a parkinsonos operatőr kicsit ront az élményen, de az ötödik hely számomra bőven indokolt.

4. A Fast Furious freanchise fenenagy fennforgása

A FF sorozat önmagban megtölthetné a lista felét, még akkor is ha szigorúan betartjuk a fenti szabályokat, és száműzzük a tankokat és repülőket.

 

A fenti szabályokat betartva a kedvenc jelentem (az amúgy elég gyengus) második rész próbavizsgája.

Ha meg átmegyünk god mode-ba, akkor talán a hatodik rész tankos autópálya-üldözéses jelenete lenne a befutó.

 

3.Rázós Futam: bűnös élvezetek a 80-as évekből

Annak idején valamiért ez a film átcsúszott a diktatúra szűrőjén (alighanem az amerikaiak, khm kiegyensúlyozott ábrázolásáért). Mondjuk a Rambo II höz képest valóban  megfigyelhető benne egy adag „távolságtartás” Amerikától ebben az új-zélandi kémfilmben, amelyben igazán nincsenek „jófiúk”. Maga az egész film egy autós üldözés a meseszép új-zélandi tájakon, mielőtt még Peter Jackson felcsapott turisztikai szakembernek.

Kicsit nehéz rendes youtube videót találni a filmről sajnos, ezért itt egy teljes változat (magyar szinkron aranykorából), onnantól érdemes nézni, hogy Mr Carney benéz egy kanyart és leamortizálja a cégautót, majd magéhoz térve bemegy a legközelebbi Ford-kereskedésbe autót vásárolni…

2.Ronin

A Ronin nagy autós üldözése minden autós jeleneteket rangsoroló lista kötelező eleme. Pedig a moziban közel sem okozott akkora padlózást az álkapcsomnak. Annak ellenére, hogy mindene meg volt hozzá, remek színészek, mesés tájak, realitásra ügyelő, CGI-től mentes akciójelenetek.

Számomra talán túlságosan is realisztikusra sikeredett az üldözés, de érdekes módon mai szemmel újranézve szebben öregedett a film, mint sok kortársa.

A Párizsi jelenet is impozáns, de személy szerint a nizzai elfogás nekem sokkal inkább szívem csücske, már csak azért is, mert többször is megjártam a vidéket, és az emberek arrafelé nem úgy vezetnek, mint a franciák általában, ezért nagyon jó autós csapatásokat lehet rendezni. 

1. Száguldó bosszú (The Wraith)

Megint egy film, amely a lista harmadát adhatná, mivel a főbb szereplők (Sherelyn Fenn kivételével, ő más képességeit villantja meg) elsődleges interakciója az autós párbaj, (mint később kiderül életre halálra), bár a banda tagjai először meglepően lazán kezelik a dolgot.

Az autók a helyzethez mérten reálisak (nyilván a főszereplő Interceptorát leszámítva), és a az akciójeleneteket nagyon szépen megírták. Leginkább a Trans Am elleni párbajt nevezném be a dobogós helyre.

De a Punk legény piros Daytonája elleni meccs is simán ott van a legjobbak között.

Ez lenne az én top 10-esem. Nem mondom, hogy ez egy abszolút lista, sőt igyekeztem olyan jeleneteket összeszedni, amelyek azóta a feledés homályába merültek. A végére beteszek egy szokásos szavazást, aki pedig elégedetlen a listával nyugodtan delegálhat filmeket a komment formájában, ha lesz időm, tervezek egy „b-listát” is a jövő évre.

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Exit mobile version