Home Hungarian Vélemény Az egyik legtanulságosabb videó a törésbiztonsági fejlesztések fontosságáról…

Az egyik legtanulságosabb videó a törésbiztonsági fejlesztések fontosságáról…

0

Kering a neten egy video, amit előszeretettel ajánlok mindenki figyelmébe, aki azzal jön, hogy bezzeg régen volt anyag az autókban meg hogy a méretet nem lehet fejlesztésekkel pótolni.

Ezen kétkedőknek csinált az angol Fith Gear (újszülötteknek: a Top Gear konkurense, részben a Clarksont megelőző BBC stábbal) csinált egy jó kis videót, amiben egy ős-öreg Volvo 940 GLE-t egy akkor 3 éves Renault Modussal küldenek össze.Persze egy bizonyos árszint felett elvárható a túlélés, de itt pont a kispénzű emberek lehetőségeiről van szó. A házi törésteszt láttán én is kíváncsian vártam a végeredményt.

A teszt az alábbi logikára épült: ha kell egy családi autó, az ember vagy néz egy öreg tragacsot ami tágas kényelmes, (és a jelen esetben korának legbiztonságosabb autója volt), megveszi bagóért és félretesz még kétszer annyit javításra. Akárhogy is, a monstrum majd bármilyen balesetben jól fog teljesíteni tágas gyűrődőzónáival és súlyával. És a legfontosabb, nincs dokumentált törésteszt, ami megingathatná az újdonsült tulajt kocsija biztonságába vetett hitében.

A 900-as sorozat a Volvo utolsó hátsókerekes sorozata, a legutolsó 960asok még a 90-es évek vége felé is kaphatóak voltak. A Volvo mindig is élen járt a biztonsági fejlesztésekben, a csúcsmodellekre ez fokozottan igaz volt. Igaz, a tesztelt példányt hamarabb felváltotta a 850es sorozat, de a forma és a belső a kockaság dacára nem égő.

Mai megfelelője egy V70es lenne, nem csak jeles NCAP eredménnyel, de olyan újításokkal telezsúfolva, mint a City safety, távtartó tempomat vészfékasszisztenssel, gerincvédő háttámla ráfutásos balesetekre és 1600-tól csúcsváltozatban akár 1800 kilós önsúly EU norma szerint. A Volvo sosem volt kispályás ha biztonságról volt szó, de vajon mit ér 20 év?

A másik sarokban a turcsi orrú “rönó“, az underdog, pici, magas, de használtan a Renault értékvesztésével megáldva egy reális alternatívává válhat a családi autókat keresőknek. A Modus nagyon jól vizsgázott az NCAP-n, bár apró tömzsi orrából és filigrán megjelenéséből ezt aligha gondolná hihetőnek. Sztereotip francia megbízhatóság ide vagy oda, 3 évesen nem lesz vele annyi nyűg, mint a Volvóval, de cserébe a tulajnak kicsit (?) össze kell híznia magát. Ugyanakkor a 2004-es konstrukció minden szükséges fejlesztést tartalmazott, pirotechnikai övfeszítőtől az alapáron nem kispórolt légzsákokig, attól a gyártótól, amely elsőnek ismerte fel az egységes törésbiztonsági tesztek jelentőségét

Az összeeresztés szokás szerint sínen hízott autókkal történt. Az eredmény viszont nem vártan egyértelmű…

Mi történt? Miért lett ennyire egyértelmű a meccs? A fórumok gyorsan megteltek összeesküvési elméletekkel (pl hogy kivették az egyik autó motorját), én most inkább annak mennék utána, ami bizonyított vagy egyértelmű a képekről.

Először is a Modus nem sokkal könnyebb, mint ellenfele. Az NCAP-hoz nem elegendő önmagában a sok fejlesztés, kell a kocsiba az “anyag”is. A Modus EU norma szerint 1200 kg. A 940-esről nehéz pontos adatokat találni, de meglepő módon a legkönnyebb változatában 1300kg felett van (a WIki nem írja hogy EU/DIN norma szerint vagy sem), én úgy 1450-re saccolnám az alap GLE kombi önsúlyát.

Másodszor nem csak “sűrűbb” a kis francia, de valószínűleg módszersebben is alakították ki, merevebb utascellával és megtervezett gyűrődő zónákkal. Nem járnak úgy, mint amikor az Alfa 147-esnél megtapasztalták, hogy egy NCAP előtti platformmal nem lehet csodát tenni, akár hogy merevítik…

Harmadszor modern biztonsági kiegészítőkkel látták el, mint a több és jobb légzsákok, pirotechnikai övfeszítők.

És végül a kor. A rozsda nem csak a sárvédőt eszi, de a tartóelemeket is. Egy 20 éves autó bizony akkor sem fog jól törni, ha eredetileg erre is gondoltak a mérnökök.

Szóval bárki bármivel is hülyít, a kort és a fejlesztéseket nem lehet pótolni mérettel.

Exit mobile version