Home Hungarian Teszt A kihívás: az ideális családi autó nyomában II. rész: kicsit bővebben…

A kihívás: az ideális családi autó nyomában II. rész: kicsit bővebben…

0

Az autósságok blog teszt-rovatának igazából egy gyakorlati célja van: megtalálni a mostani autóm, a bálna V70 utódját. Ez a járgány elég közel áll a tökéletes családi autóhoz, ami az én értelmezésemben leginkább a belső tér tágasságát és kihasználhatóságát jelenti, de ide tartozik egy sor figyelmesség a praktikum jegyében.

Lássuk miben volt kiemelkedő a mostani V70:

Beltér, azaz utastér és csomagtartó: van az autógyártóknak újabban egy rossz szokása, a katalógusadat-vadászat. Amennyiben kialakul egy harmonizált, esetleg szabályozott számítás egy fontos katalógusadatra, akkor a gyártók igyekeznek kimaxolni, akár van gyakorlati haszna, akár nem. Ha a tesztek után a szalonban nem csodálkoznak rá, akkor a gyártó megnyerte a svindlit.

A csomagtartó esetében több lehetőség is van a trükközésere, mert az utastér egy kombi esetén több eltérően használt részből áll: van a klasszik csomagtartó ami a hagyományos autók övvonaláig tart, a kombik esetében pedig egy roló szokta elhatárolni, eltakarva a tartalmát a hívatlan tekintetek elől. Efelett található a piros rész ami akkor használható maradéktalanul, ha valami komoly ellenállást kifejtő határolóval védik az utasokat a tárgyak előre repülésétől. A kék rész padlója alatt pedig egy nagyobb rekeszt alakítanak ki a pótkerék számára.

A csomagtartó tekintetében a tesztek két adattal operálnak: 1. az övvonal alatti csomagtartó méret azzal együtt ami alatta van (a kék és a zöld) és  2. a teljes csomagtartó ledöntött hátsó támlával (kék, piros, zöld és narancs). Az első adattal az a fő baj, hogy a kék részt általában elfoglalja a pótkerék, de ha mégsem akkor sem igazán lehet kihasználni.

Előbbi számításának kellemetlen következménye, hogy amennyiben a gyártók kiveszik és felárassá teszik a pótkereket, azzal pl nyernek +50-150 litert. Papíron. Valójában viszont marad egy kis csomagtartó. Ez főleg a mai modern SUV esetében látványos ahol a fenti számítás miatt büntetlenül hagyhatnak helyet a 315-ös pótkeréknek…

Van egy érdekes forrás, az ADAC a saját tesztjeinél egy ideje ténylegesen leméri a csomagtartókat (az igazit). Ezeknél a teszteknél érdekes adatokat találhat az ember, pl a csomagtartója miatt sokat froclizott V60-asnál kiderül, hogy a csomagtartó tényleg kicsi (360 liter 430 helyett), de az is, hogy az amúgy dicsért 3er csomagtartója még kisebb, 340 a 495 liter helyett… Persze van amikor jól jön a bajorok tárolója a csomagtartó alatt (meg a kevésbé kupés övvonal feletti ív, illetve a külön nyitható ablak), de azért necces hogy egy ilyen egyértelmű versenyszámban sem lehet a katalógusadatokra alapozni.

Eleve az általában megadott két katalógusadat az, ami a legirrelevánsabb egy családi kombinál. Ha igazán számít a hely, akkor az alábbi helyzetek állnak fenn: 1. a család utazik, hátsó ülések használatban a gyerekek miatt, hátul minden a plafonig pakolva. Ami ilyenkor számít: csomagtartó teljes térfogata egészen a plafonig (a fenti kék és piros rész) + kedvességek (pl. védőháló a hátsó ülések mögött, vagy külön nyíló hátsó ablak), viszont megpakolva kevéssé releváns hogy mi fér a csomagtérpadló alá. 2. valami nagy dolgot kell hazavinni (tipikusan a svéd bútorgyár ugrik be..). Itt sem a csupasz liter számít, hanem az okosságok (pl ledöntött támlánál is használható háló, dönthető első üléstámla).

Persze az esetek 70-80%-ban a csomagtartóban pár üres bevásárlószatyor zötykölődik… 🙂

De a korábban leírt megközelítés miatt a gyártók egyre inkább kupés végű kombikat és SUV-ket gyártanak, és a hiányosságot olyan dolgokkal kompenzálják, mint a pótkerék száműzése. Az eredmény az ilyen dögös de értelmetlen sziluettek, és az autós fórumok szférájában a katalógusadatokon értetlenül álmélkodó vevőjelöltek.

A csomagtartóról szóló fejezethez tartozik még, hogy sok gyártó kínál további figyelmességeket és praktikus részleteket. A BMW 5öséhez (persze felárért) meg lehet rendelni, hogy a támla dőlése állítható legyen, növelve picit a csomagteret. Ezzel flexibilisen növelhető a csomagtér, miközben szükség esetén rendelkezésre áll a tágas utastér is. Olyan vicces praktikumokkal, mint a 3 németnél kapható láblendítéses csomagartó-nyitás, nem borzolnám a kedélyeket.

A Volvóknál például a jobb első ülés is döntető, így akár a 2.5m magas lapra szerelt szekrény is befér.

Viszont a fenti versenyszámban (teljes csomagtartó plafonig, helyén maradt üléstámlával) nagyon erős a mostani verda: a fara egy hasáb, semmi kupés ív, és az amúgy is tiszteltre méltó 575literes csomagtartó az övvonal felett szinte duplázódik. Ami a  figyelmességeket illeti, alapáron háló véd a a csomagok előre esésétől, amelyet lehajtott ülésnél is ki lehet húzni a B oszlop mentén. A támla amúgy 40/20/40%-ban dönthető (és a háló is eszerint szabható). Slusszpoénnak az első ülés is előre dönthető.

Ha már beltér, itt jegyezném meg hogy azon családok ahol hirtelen szaladt meg a létszám, gyakran nem találnak olyan autót amiben elfér 3 ISOFIX-es gyerekülés egymás mellett. Mondjuk ehhez rendszerint kell egy ikerpár a 3-ból…

Biztonság: pár éve már alapvető az ABS és a légzsák minden autóban.Akinek már egyszer is szüksége volt rá, az tisztában van vele hogy az ESP-t sem azért találták ki hogy az életünkre törjenek.AZ angol tévések készítettek egy tanulságos töréstesztet, amely jól mutatja, hogy a méret nem pótolja a fejlesztéseket…

De ezen már messze túl mutat az élmezőny, aktív és passzív rendszerek garmadájával. Aktív-tempomat, koccanás-megelőző, kanyarkövető fényszórók, ilyen olyan kamerák és ultrahangos rendszerek, parkolás asszisztensek, mindezek egy sima közép- vagy felsőközép-kategóriás családi kombiban. Ezek mellett még mindig felárasak lehetnek olyan természetesnek tűnő dolgok, mint hogy ki lehessen iktatni a hátsó ablakemelőket. Sőt a filléres ISO-Fix és a légzsákkikapcsolás sem természetes alapáron.

Ezek egy része nincs benne az enyémben sem, és van ami érdekelne.Van ami imponál, és van ami csak simán furdalja az oldalamat. Tudom hogy jól jönne egy aktív tempomat, de nem biztos hogy a várakozásaimnak megfelelően működne (ahogy egy kezemen meg tudom számlálni hogy hány automata váltó működött úgy hogy az tetszett is). 

Külméret: amíg az első versenyszámban nem lehet egy adat túl nagy, itt épp az a gond, ha nem fér el. Nem vicces amikor az ötödik parkolót hagyjuk ott mert nem érezzük az önbizalmat hogy megkíséreljük a beparkolást. És persze ott a magasság, ha túl magas akkor beszorulhatunk a parkolóházban vagy nem tudunk beállni a kevéssé nagyvonalúan kialakított garázsba. De hogy végképp ne legyen egyszerű, a viszonylag alacsonyan tanyázó tető  mellett hasznos, ha a kocsi hasmagassága lehetővé teszi az olyan komolyabb terepek leküzdését, mint a belvárosi járdapadkák.

Ha a kül-méretet vesszük, akkor az ideális méretű autót az A4 allroad testesíti meg. Nem túl hosszú, nem túl széles, és nem akad el se alul se felül. Ha már a belső méret is szempont akkor az XC70 és az E klasse közelebb állaz ideálishoz.

Zárásnak itt egy átfogó táblázat pár érdekes játékosról:

V70 E klasse T A4 518d XC60 X3 18d Insigna
Hossz 4823 mm 4895 mm 4703 mm 4907 mm 4627 mm 4648 mm  4920
Szélesség 1861 mm 1854 mm 1826 mm 1860 mm 1891 mm 1881 mm  1856
Magasság 1547 mm 1512 mm 1436 mm 1462 mm 1713 mm 1661 mm  1526
Súly  1728 kg 1845 kg 1610 kg 1725 kg 1772 kg  1735  1768
Csomagtartó 575 l 695 l 490 l 560 l 495 l  550  540

Úgy látom a lesz egy  folytatása a posztnak mert kezd túl hosszú lenni…

Exit mobile version